Новият Изборен кодекс е най-голямата законодателна катастрофа в последните 25 години. И не защото се появиха проблемите с ЦИК, а заради практическата отмяна на Закона за избор на Велико народно събрание. Това заяви конституционният съдия професор Георги Марков в интервю за Агенция "Фокус".
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
„Този Изборен кодекс, тези две партии, които го приеха, си позволиха да направят нещо, което никой досега не си е позволявал – да отменят Закона за избор на Велико Народно събрание”, подчерта проф. Марков.
Законът за избор на Велико Народно събрание беше приет 1990 година чрез един невероятен обществен консенсус. Милиони български граждани вечерта не спаха, за да гледат дебатите на кръглата маса и начина, по който ще се проведат изборите за Велико Народно събрание, а именно 200 депутати да бъдат избрани по партийни листи и 200 да бъдат избрани мажоритарно, допълни той.
Проф. Марков посочва, че на никой досега не му е минавало през главата да отменя този закон – дори Иван Костов, който имаше абсолютно мнозинство, като спечели изборите, дори царят, който дойде на такава голяма вълна с 2 милиона избиратели, дори Бойко Борисов, който 7 пъти бие БСП на избори.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
„Вижте преходните разпоредби – този закон е отменен и в една глава в Изборния кодекс са сложени изборите за обикновено и за Велико Народно събрание, като разликата е много голяма в правомощията и функциите. Без да го има в предизборната платформа на нито една партия, без да има обществен дебат, се приравнява изборът на обикновено и на Велико по една избирателна система – пропорционална. Т.е. ако се свика след 2-3 месеца или догодина Велико Народно събрание, то ще бъде избирано единствено и само по партийни листи. Такова безобразие никой, пак казвам сега, не си е помислял да направи, а те го прокараха”, възмутен е Марков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
По отношение на ЦИК бившият конституционен съдия заема позиция в защита на ГЕРБ, която счита за принципна и не заради Бойко Борисов.
„Никой не може да промени или да се опита да обсеби вота на българските избиратели, той е такъв, какъвто е. Глас народен - глас Божий. По този вот победилата на изборите е партия ГЕРБ, за това автоматически на тази партия, тъй като сме парламентарна демокрация, ѝ се полага председателското място в парламента и председателското място в ЦИК. Не защото се казва ГЕРБ, а защото е победила на изборите”, каза още проф. Марков.
По думите му, фактът, че ГЕРБ няма представител в ръководството на ЦИК като спечелила изборите партия е нещо, което в 25-годишната ни история никой не бе си позволил. Централната избирателна комисия трябва да бъде конституирана от 19 души, тя не може да действа без да е изцяло попълнен нейният състав, защото законът изисква тя да е от 19 души, а не от 18, допълни проф. Марков.
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Проф. Марков каза още, че законът е писан много лошо. „Какво са мислили да напишат е едно, а какво са написали - друго. Но в него пише, че председателството трябва да е от четирима души, като никоя партия не може да има по двама души. БСП и ДПС направиха така, че да няма един зам.-председател на ЦИК, защото според тях президентът бил сбъркал като е попълвал своята квота в ЦИК. Президентът не е сбъркал, той се е ръководил от резултатите на изборите, които са, че ГЕРБ е победила БСП с близо 4% и това е вотът на българския избирател”, заяви проф. Марков.