"Ако Джо Байдън бъде избран за президент на САЩ, трябва да очакваме промени във външната политика на страната". Това заяви президентът на Европейската лига за икономическо сътрудничество Бранимир Ботев в предаването "Лице в лице“ по БТВ. По неговите думи е било "ясно заявено, че най-големият сподвижник и инициатор на присъединяването на Северна Македония към ЕС ще е Джо Байдън“.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"Република Северна Македония е резервното трасе за продължаването на ”Турски поток”, нека не се залъгваме. В момента доминират икономически и глобални интереси, които налагат ролята на Северна Македония в определен пъзел, който да гарантира сигурността в региона“, каза Ботев. "България продължава често да отстоява позиции, които са правилни от гледна точка на нашата история, но сякаш за вътрешна консумация. Никой не може да разбере проблемите ни в Брюксел, повярвайте ми“, допълни президентът на Европейската лига за икономическо сътрудничество. Според него основната разлика между нас и Гърция е, че Атина десетилетия наред е водила политика, която Европа и САЩ припознаваха, защото са разяснявали ясно своите позиции пред международната общност.
Байдън ще върне САЩ в Парижкото споразумение за климата. "Това значи и ясно подаване на ръка към ЕС и ЕК. Това е директно подаване на ръка и към Зелената сделка. Това означава и ново поле за преговори с Европа и големите индустриални корпорации“, заяви Ботев.
До 2024 година има мрачни прогнози за българския туризъм. Проблемът е, че няма диверсификация в сектора и се залага основно на сезонните ваканции и то най-вече през лятото, макар че има стратегия за развитие до 2030 година, но тя не се изпълнява. "Така не се използват ресурси като минералните ни води за балнеоложки почивки", заяви експертът, който е бивш министър на туризма. Според него идеята за използването на хотелите за карантиниране на контактни и болни с коронавирус е добра, защото тези сгради са на по-добро ниво от болниците, но въпросът е с обезпечаването на медицински персонал, който да се грижи за изолираните.