Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов възложи на Петкова да проучи възможността за обжалване на решението за "Белене"

28 септември 2016, 21:05 часа • 2034 прочитания

Министър-председателят Бойко Борисов е възложил на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да изиска писмено становище от "White and Сase", в което да бъдат изложени мотивите относно възможността или невъзможността за обжалване на решението на Международния арбитражен съд в Женева по делото между "НЕК" ЕАД и "Атомстройекспорт" във връзка с проекта "Белене".Това съобщиха от правителствената пресслужба.

Становището ще бъде предоставено на парламентарните групи в Народното събрание. "White and Case" e международното адвокатско дружество, което представляваше интересите на НЕК пред Международния арбитражен съд.

Междувременно по-рано днес, 28.09.2016 г., депутатите одобриха законопроекта, с който се предвижда държавният бюджет да отпусне безлихвен заем на Националната електрическа компания (НЕК).

В него обаче не е записана конкретна сума, няма погасителен план, а компанията не предоставя и залог по заема. Към момента сумата по арбитражното дело, по което НЕК бе осъдена от "Атомстройекспорт" заради поръчаните реактори за Белене, е 628 млн. евро. Помощта за НЕК трябва да бъде одобрена и от Европейската комисия.

Actualno.com припомня, че от думите на премиера Бойко Борисов преди дни стана ясно, че става дума за около 1,3 млрд. лева.

Политическите реакции

Мнозинството отказа да подкрепи искането на социалистите в закона да се запише, че държавата отпуска 1,2 млрд. лева за срок от 15 години на НЕК. Не мина и предложението на Реформаторите в заглавието на закона да се запише, че се изплащат направени "необосновани разходи” по проекта „Белене”.

Мнозинството отхвърли и предложението на Патриотичния фронт в проекта да влезе текст, че изплащането на дължимите суми ще стане при условие оборудването да бъде предадено заедно с "цялостната техническа и проектна документация на съоръженията, като се поеме и неотменим и безусловен ангажимент за осигуряване на авторски и технически надзор” от страна на руската компания в бъдеще.

По време на дебатите от БСП обвиниха управляващите, че ако решението бъде прието, това на практика ще бъде издаването на "празен чек”, защото сумата на финансовата помощ не е точно фиксирана.

Ангажименти и договорки

На 16 септември България пое ангажимента да плати на Русия 400 милиона евро за АЕЦ „Белене“. Това стана ясно след провелата се среща на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.

На 27 септември се проведе телефонен разговор между президента Владимир Путин и българския премиер Бойко Борисов. В него българският министър-председател е информирал стопанина на Кремъл, че българското правителство е направило конкретни стъпки за изплащане на задълженията на НЕК към „Атомстройекспорт“, които към 19.09.2016 г. възлизат на 628 млн. евро, включващи главницата, съдебни разходи и лихва.

Сагата АЕЦ „Белене“

Проектът АЕЦ "Белене" започва още през последните години на социализма и само крахът на старата система спира нейното изграждане за неопределен период от време. През 2006 г. е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". Базовата цена на бъдещата втора атомна централа беше за малко под 4 милиарда евро. За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската RWE.

През лятото на 2009 проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на RWE през есента на същата година. "Росатом" убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на финландска “Фортум“ и френската “Алтран“, като по този начин изпълниха едно от исканията на първия кабинет Борисов за намирането на чуждестранен, неруски инвеститор, припомня още БГНЕС.

Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември същата година "Атомстройекспорт" заведе дело срещу НЕК за 1 милиарда евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Впоследствие сумата беше увеличена.

На 16 юни 2016 г. Арбитражният съд при Международната търговска палата в Женева взе решение в полза на „Атомстройекспорт” в спора му с НЕК. Съдът постанови щетите на „Атомстройекспорт” да бъдат компенсирани с 620 милиона евро.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес