Премиерът Бойко Борисов и репортер на bTV влязоха в сериозен спор на пътя край Искърското дефиле. Борисов е на инспекция след срутището на пътя в четвъртък, като излъчваше на живо във Фейсбук.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
В началото на място бяха репортери на БНТ и Нова ТВ, а по-късно при премиера отиде и репортер на bTV. Тя започна да му задава въпроси относно състоянието на пътя, а Борисов изтъкна, че преди това е говорил с нейни колеги отново същото.
„То има Ваши телевизии, ама ние не сме от Вашите”, каза репортерката и намекна, че колегите й са били поканени на събитието.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
„Аз не каня вече медии, имам си живо включване… Има много зависими журналисти, които не са зависими от правителството ,правят си някакви поръчки и не искам да си хабя нервите”, каза Борисов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
След това започна спор относно парите, които отпуска правителството за общините в региона – дали се дават само на кметовете на ГЕРБ или на БСП, както и какво е направено в Северозапада.
Борисов отчете, че се заделят десетки милиони за ремонти по старите трасета, може би над 10 млн. лв. ще отидат за свлачища. Той обърна внимание на тежките условия, в които се работи и уточни, че през нощта не се работи.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
"Няма смисъл да се рискува човешки живот за ден разлика. Важно е бързо да се разчисти, но при спазване на всички мерки за безопасност", настоя премиерът и допълни, че "за съжаление такава е природата в България".
В понеделник вътрешният министър Христо Терзийски ще свика междуведомствената комисия по бедствия и аварии, защото има подобно свлачище над Благоевград. За него ще са необходими около 4-5 млн. Може би има и още 5-6 подобни належи. В сряда ще издадем постановление и веднага ще дадем на кметовете да работят. Може би над 10 млн. лв. ще отидат за ремонти на срутища. Трябват мрежи, чистене, изтъкна Борисов.
Премиерът уточни, че при пътя за Рилския манастир ще сложат тунелна шапка и така ще решат проблема със срутище, което е над 100 метра. Той заяви, че има няколко инвеститора за прохода "Петрохан", като вече имат проект и се върви към публично частно партньорство, като възможността е за един тунел, който ще се изплати.
Регионалният министър Петя Аврамова коментира, че ще обезопасят и скатовете на 200 метра около срутището в Искърското дефиле, а вторият етап ще има дълбоко анкериране. Министърът допълни, че ще запълнят всички пукнатини и поясни, че активно се работи по ремонта на пътя за Ботевград.
Борисов разпореди в понеделник министърът на околната среда и водите Емил Димитров, зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков и кметовете на Варна и Бургас да успокоят населението и да не се притесняват от сух режим, увери Борисов.
Относно нерегламентираните сметища премиерът заяви, че са се появили нови, като напомни още и за почистването на река Искър. По думите му, колкото и да се чисти, ако сами не пазим, няма на кого да се сърдим.
"Трябва да се пази. Всеки като си отнесе торбичка и я хвърли, после на кого се сърдим. Когато отидат българите в чужбина не хвърлят по този начин", коментира Борисов.
Борисов настоя още да има по няколко обособени инструктажа за алпинистите на ден. Много е опасно, всеки, който е добронамерен, може да види в какво състояние са скалите. Може да видят горе момчетата къде работят и в какви условия. Лесно се приказва, категоричен бе министър-председателят.
Той допълни, че по трасето трябва да се чистят камъните между два и три пъти на ден. Единственият шанс да се предотврати такова нещо, е да отрежем с 45 градуса наклон. Това са милиарди и по-лошото е, че след това ще тръгнат свлачищата. Трябват мрежи, трябва да облечем колкото може повече скалите, настоя премиерът Борисов.
За предизвиканото свлачище Борисов отново посочи природата в България и настоя да се оправи максимално бързо - до сряда да бъде готово.