Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов призова да има визи за Шенген за Турция, нямало да позволи да сме буфер

26 август 2016, 15:00 часа • 6763 прочитания

"Поели сме ангажимент, гласували сме споразумение и с претенциите си на правови държави трябва да спазваме това, което сме поели като ангажимент. Когато сме имали претенции към турците, сме ги казвали". Това заяви българският премиер Бойко Борисов по време на днешата си среща с турския си колега Бинали Йълдъръм в Истанбул, предаде БГНЕС.

С думите си Борисов визира споразумението между ЕС и Турция, съгласно което Европа трябва да даде 3 млрд. евро на Турция, а Турция да взема всеки нелегален мигрант на европейска територия, като в замяна Европа приема регистрирани в турските лагери сирийски бежанци - в съотношение 1:1 при размяната "нелегални мигранти - бежанци". Анкара обаче поиска и свободен визов режим за Шенгенската зона.

Борисов не пропусна да посочи как в Турция има 3 млн. бежанци и как Анкара спира още 2 млн. бежанци от Алепо и затова "ние в Европа трябва да си направим ясен анализ докога Турция ще успява да ги спира, ако продължи неспазването на споразумението с ЕС за мигрантите".

Предстоящите месеци премиерът Борисов определи като изключително трудни, „но се надявам заедно, с воля от ЕС и Турция, да намерим изход от този застой и неспазване на споразуменията. Лошо-хубаво, това споразумение в пъти намали натиска към Европа. Аз бях на този Съвет, когато всичките – тогава 28 държави, гласувахме за това споразумение. Надявам се дипломатите да надделеят и да намерят решение, защото добра война няма. А не се ли реши по дипломатически път този конфликт, тя е неизбежна. Разбирам, че в Европа е много удобно като политическа кауза да извадиш борбата с мигрантите, много е удобно да кажеш, че ще ги върнеш там, откъдето са дошли, но не си представям как ще започнем да приемаме на летище София десетки хиляди мигранти, които ни връщат от Европа. Нито ще приема вариант България да е буферът между Турция и Европа”.

Бойко Борисов благодари за поетия ангажимент за намаляване на мигрантския натиск върху страната ни и като даде пример с над 26-те хиляди „препятствани” преминавания на границата изтъкна, че на практика това и сега се случва. Той обаче подчерта, че двустранните договорености няма да доведат до разрешаване на глобалния проблем и е крайно време за общоевропейско решение и проява на истинска европейска солидарност не само с най-уязвимите държави-членки, но и със съседите на ЕС. „Ако ние гарантираме само границата си с Турция, кой ще гарантира гръцката, македонската граници? Надявам се реализмът да надделее над национализма и популизма”, каза Борисов. Той потвърди поддържаните ежедневни контакти по темата с мигрантите, но подчерта, че не иска разрешаването на проблема да бъде за сметка на Гърция или Турция. „Убеден съм, че Европа и Турция заедно ще дадат много по-голяма стабилност в този регион”, добави Борисов.

Какво каза Йълдъръм

"С важно значение е в края на октомври да влезе в сила споразумението за либерализиране на визовия режим. Разясних това на моя приятел Бойко и съм убеден, че той ще предаде на европейските ни събеседници моето мнение. Знаем и следим отблизо проблема с мигрантите, пред който е изправена България. Оставяйки на страна проблемите с ЕС, които изживяваме, ще направим всичко по силите и възможностите ни, за да намалим товара на гърба на България. Съответните ни учреждения вече започнаха работа по този въпрос. Надявам се, че тези усилия ще дадат резултати в кратки срокове и ще олекотим България, споделяйки товара, каза Бинали Йълдъръм.

Ще направим всичко, което е по силите и възможностите ни да намалим товара на гърба на България. Съответните ни учреждения вече започнаха работа по този въпрос, надявам се, че тези усилия ще дадат резултат в кратки срокове и по този начин ще облекчим България”, обеща турският премиер.

Йълдъръм подчерта глобалното измерение на мигрантската криза и призова европейските лидери „да разберат, че настъпи времето да поемат повече отговорност във връзка с мигрантите”. По думите му, от „жизненоважно значение” е в края на месец октомври да влезе в сила споразумението между ЕС и Турция за либерализиране на визите. „Ако споразуменията за реадмисия и за либерализиране на визовия режим не влязат в сила, това ще постави Европа в огромен риск”, заяви Йълдъръм.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес