Обещание за възможност на добив на конвенционален газ и на нефт от шелфа на Черно море даде лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на кръгла маса на тема "Енергийна сигурност", която се проведе в Търговската камара на САЩ във Вашингтон.
По думите на Борисов веднага щом ГЕРБ се върне на власт в България, ще бъдат обявени конкурси за добив от находищата в Черно море и американските компании ще имат шанс да ги спечелят. Според някои изчисления там има потенциал за задоволяване на нуждите на България от газ за 150 години напред.
Пред американския бизнес Борисов обясни, че по време на управлението на правителството на ГЕРБ, след конкурс, консорциум от три европейски компании е спечелил концесията върху находището на природен газ „Хан Аспарух“ в Черно море и до няколко години там вече ще се добива газ. „За съжаление след като дойдоха на власт, от една страна българските комунисти замразиха всички тези възможности за инвестиции и от друга – лишиха държавата ни и Европейския съюз от възможността да добиваме евтини суровини и бяхме принудени да продължим да купуваме скъпия руски газ. Но когато Европейската комисия осъзна какво правят комунистите, спря европейските фондове за България и днес тяхното правителството се срина окончателно. И когато ГЕРБ се върне на власт ,ние веднага ще обяви прозрачни конкурси за тези находища и ви приканвам да участвате в тях“, заяви Бойко Борисов. Председателят на ГЕРБ информира американските инвеститори, че при наличието на подобни ресурси, в България могат да бъдат изградени и паро-газови централи за производство на електрическа енергия, защото страната ни разполага с електропреносна мрежа за износ на ток както в региона, така и в цяла Югоизточна Европа.
Пред американския бизнес Борисов подкрепи официално още веднъж и идеята за създаването на общ Европейски енергиен съюз. „Полският премиер Доналд Туск има пълната ми подкрепа в Европейския съвет за общ Европейски енергиен съюз. Убеден съм, че след кризата в Украйна Европейският съюз е разбрал, че когато сме единни, сме много по-силни и например много по-лесно и ефективно председателят на ЕК ще може да преговаря с Русия за цената на газа, отколкото всеки отделен премиер. Освен това след формирането на общ съюз, например ЕС и САЩ могат да преговарят и за доставките на втечнен газ от Америка в зависимост от нуждите на европейския пазар. Чрез публично-частно партньорство на европейски пристанища могат да се изградят и терминали за доставка на втечнен газ. Това също са огромни възможности за инвестиции, но преди всичко е и възможност за диверсификация на българската и европейската енергийни системи“, коментира Борисов.
Председателят на ГЕРБ припомни, че за разлика от всички останали партии ГЕРБ нямало нужда да доказва на САЩ "колко надежден партньор са".
Снимка: Архив