Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов не чу въпрос на Actualno.com дали Цачева е влязла да учи право като кадър от Рабфак

31 октомври 2016, 11:00 часа • 20685 прочитания

Не мога да ви чуя. Така премиерът Бойко Борисов отговори на молба на кореспондента на Actualno.com в Асеновград да коментира твърденията, че кандидатът за президент на ГЕРБ Цецка Цачева е влязла да учи право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ като част от системата Рабфак. Слухът на премиера му изневери при освещаването на новата асеновградска църква "Св. Архангел Михаил", което беше съпроводено от силен, тържествен звън на камбани.

Какво е Рабфак? Това е създадена още през 50-те години на XX век система за гимназиално обучение, чрез която верни партийни кадри на БКП имат по-голям шанс да влязат в университет. Подготовителният курс в Рабфак е с продължителност между 6 и 12 месеца и включва три основни общообразователни предмета, сред които тези, по които се държи приемният изпит за съответната специалност във висшето образование и предмет по идеологически науки (Основи на комунизма, История на БКП и др.). Необходимият бал от трите предмета трябва да е по-висок от 4,50, докато балът за студентите редовно обучение при елитните специалности като право е минимум 5,50. "Консервативните изчисления показват, че поне 10% от местата в университетите се заемат от възпитаници на Рабфак, като най-масово е присъствието им в специалностите журналистика, право и икономика, които подготвят кадри за заемане на властови позиции", пише д-р Ива Пушкарова в книгата си "Привилегиите в тоталитарната държава". Тя е председател на Комисията по помилване към президента.

Дали Цецка Цачева е била кадър на Рабфак? Документален отговор на този въпрос няма, показва разследване на в. "Сега". Причината – СУ „Св. Климент Охридски“ не е предал нито един документ в държавния архив в периода 1977 – 1978 година. Точно тогава Цачева влиза да учи право в СУ.

Според лансираната от ГЕРБ биография на Цачева, неподкрепена с нито един документ, тя не е приета в университета, когато е завършила гимназия, затова е започнала работа в плевенския завод "Ломоносов". През 1977 г. се мести в завода за ядрени прибори в Плевен. Бившият комсомолски и партиен деятел в Плевен Ваня Начков си спомня, че скоро след постъпването си на стаж тя е била избрана за комсомолски секретар в елитното предприятие, независимо от конкуренцията на млади и квалифицирани инженери в комсомолска възраст. Това, според него, не е било възможно без огромни партийни протекции. От ГЕРБ обаче казват, че Цачева била приета в БКП по време на следването си в СУ.

Според ГЕРБ през 1977 г. в СУ е имало нулев прием за жени в специалността "Право", редовно следване. Затова Цачева се записала без изпит в Библиотекарския полувисш институт в София. През 1978 г. го напуснала и кандидатствала "Право" в Софийския университет, където този път я приели със състезателен бал 33.75.

Дипломата на Цачева


Още преди половин месец бившият вътрешен министър Богомил Бонев публикува във Facebook профила си дипломата от СУ на Цачева, където ясно личи, че серийният номер е написан на ръка. По онова време обаче серийните номера на дипломите се печат фабрично.

Официалното обяснение на СУ, дадено пред в. „Сега“, е, че в дипломата на Цачева първоначално е сбъркано родното ѝ място – вместо село Драгана било написано село Драгино. Затова се наложило дипломата да бъде поправена и уникалният ѝ номер да бъде написан на ръка. От МОН обаче посочват, че през 80-те години на миналия век в случай на грешка се издава дубликат с коригиран текст, като изрично документът се описва като дубликат. Такъв надпис в дипломата на Цачева няма.

Снощи (30 октомври) Цецка Цачева трябваше да присъства на предизборно мероприятие в Асеновград. Заради участие в предаването на bTV "120 минути" обаче тя не се появи. Заместиха я Пламен Манушев и Цветан Цветанов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес