Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов набляга на еврофондовете и задава седем въпроса за развитието на България

04 февруари 2014, 19:02 часа • 21880 прочитания

Европейските фондове и европейските средства са ключови за развитието на България. Това е мнението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, което е искал да изрази на днешния КСНС при президента.

Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК

Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа

Във Facebook Борисов публикува цялата си реч, като очерта важността на еврофондовете за страната ни. Според "24 часа" обаче лидерът на ГЕРБ всъщност не е говорил пред КСНС с тези думи, а от президентството са помолили Борисов да уточни в социалната мрежа, че такава реч не е произнасяна.

- Европейското финансиране е основният инвестиционен ресурс на държавата и на ниво правителство, и на ниво местна власт. Последните години делът на европейското финансиране е над половината от публичните инвестиции въобще;

- Големите инвестиции в пътна, железопътна и ВиК инфраструктура, както и в съоръженията за третиране на отпадъци, нямаше да бъдат възможни без еврофондовете;

Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва

Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии

- Брутният вътрешен продукт би бил с 3% по- нисък, ако не съществуваха средствата от ЕС;

- И без това, скромният икономически растеж, в голямата си част, е базиран на еврофондовете (80% от ръста за 2012 г. се дължи на тях);

- Без еврофондовете и безработицата щеше да е по-голяма, заплатите по-ниски, износът по-скромен, а дългът по-голям;

Според Борисов тази и следващата година са критични за България заради завършването на програмния период 2007-2013 година и започването на периода 2014-2020 година. Лидерът на ГЕРБ смята, че тези година са „уникален шанс за мащабна финансова и икономическа инжекция в икономиката на страната, който не бива да се изпуска”. Сега обаче „национални приоритети като АМ „Хемус“, ЖП връзката София – Пловдив, тунелът под Шипка, метрото и т.н. могат да не се случат”. Затова и ГЕРБ поставя важните въпроси от гледна точка на партията за бъдещето развитие на България:

Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна

Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите

1. Каква е визията на правителството за политики, сектори и цели, които трябва да бъдат финансирани със средства от Европейския съюз. Какъв ефект се цели? Как ще бъдат преследвани националните приоритети като по-висок икономически растеж, адекватна социална политика чрез европейските пари? Имат ли място в тази визия ускореното развитие на инфраструктурата, електронното правителство?

2. Кога реално ще започне програмният период 2014-2020 в България?

3. Има редица белези за външнополитическа, специално европейска изолация на България. Как това ще се отрази на старта на следващия програмен период и на довършването на досегашния?

4. Всички имаме нужда от яснота с какъв финансов ресурс работим? През изминалите месеци, чухме различни числа от премиера и министрите му от 6 до 7 милиарда. Въпреки това Европейската комисия категорично уточнява, че България трябва да работи с ресурс от 7,472 милиарда евро (т.е. правителството е работило с 647 милиона евро по-малко), изчислява Борисов.

5. Какво ще е решението на правителството по отношение на броя на градовете, които ще бъдат подкрепени от бъдещата Оперативна програма „Региони в растеж“ – 67, както е коментирано досега или по-малко, както настоява ЕК?

6. Какво е решението на правителството по отношение на избор на приоритетни сектори в икономиката, които да бъдат финансирани от еврофондовете?

7. Фондът „Свързана Европа“. Какви са разговорите с Европейската комисия, кои проекти ще бъдат финансирани за сметка на изначалния лимит от близо 359 милиона евро, ще се борим ли и за преразпределение на допълнителните средства? С какви проекти?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес