Мнозинството в парламента отхвърли предложението за изслушване на премиера Бойко Борисов и министъра на финансите Владислав Горанов за ратификацията на неприет от Народното събрание закон. Става въпрос за "Законопроект за ратифициране на Споразумението между Министерството на икономиката на Република България и Федералното министерство на икономиката и енергетиката на Федерална република Германия за решаване по взаимно съгласие на щетата по казуса „Цемеко“ ООД - София, България, и на Споразумението между Министерството на икономиката на Република България и „Кlosters Beteiligungsgesellschaft mbH“ - Кемпен, Германия", който доведе до скандал между Мая Манолова и Цецка Цачева.
Днес депутатите обсъжда промени в Закона за МВР. Част от тях предвиждат връщането в структурите на министерството на ГДБОП. Мярката на практика връща старото положение от времето на първия кабинет "Борисов". От ДАНС ще бъдат извадени полицейските функции. Председателят на ДАНС ще се избира с указ на президента, но по предложение на МС, а не както е сега, по предложение на парламента.
Един от основните аргументи на ГЕРБ е връщането на балансиращата роля на президента. Другият е, че именно парламентът реши спорният Делян Пеевски да оглави агенцията.
В първите дни на НС депутатите от мнозинството не показаха, че са доволни от работата на службата, след като изслушаха шефа на ДАНС за проведената акция срещу радикалния ислям. Засега за оставки не се говорело.
Преди дни от агенцията възразиха писменно срещу предлаганите промени и предупредиха, че пак може да има влияния на определени кръгове.
Очаква се след приемане на промените главният секретар на МВР Светозар Лазаров също да бъде сменен, по силата на редица условия, които той няма да изпълнява след приемането на закона.
На Държавната агенция за технически операции пък ще бъде дадено звеното на ДАНС, което отговаря за подслушванията. Други промени в закона за МВР ще задължат полицаите да носят личен номер по време на охрана на безредици, за да се знае кой превишава правата си. Промяна в закона за Специалните разузнавателни средства пък предвижда да отпадне принципът, който поръчва СРС-то, той да плаща за него.