Неизненадващо Бойко Рашков бе избран за председател на новото Национално бюро за контрол над специалните разузнавателни средства (СРС). Решението бе взето в парламента днес, предаде „Фокус”.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Рашков беше избран със 112 гласа „за”. Членове на бюрото са Георги Гатев, Илия Ганев, Огнян Атанасов и Огнян Стоичков. За заместник-председател беше избран Георги Гатев.
Илия Ганев е предложение на Коалиция за България, в пленарна зала за него гласуваха 151 народни представители. Георги Гатев е предложение на ДПС, в пленарна зала за него гласуваха 138 народни представители. Бойко Рашков е предложение на Коалиция за България, в пленарна зала за него гласуваха 142 народни представители. „Атака” предложи Огнян Стоичков, за когото гласуваха 135 депутати. Предложението на ГЕРБ пък е Огнян Атанасов, за него гласуваха 150 народни представители.
След избора членовете на новото бюро положиха клетва.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Бойко Рашков заемаше същия пост през лятото на 2009 година в края на мандата на правителството на Сергей Станишев, когато за пръв път бе създаден такъв орган. След това обаче ГЕРБ премахна бюрото преди реално то да заработи, а функциите му се поеха от парламентарна подкомисия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Рашков е преминал през почти всички нива на държавното управление - бивш член на Висшия съдебен съвет (ВСС), бивш зам. правосъден министър на БСП, почти избран за главен прокурор, но спрян от президента Петър Стоянов през 1999 г. и заместен от Никола Филчев.
В края на септември 2012 година той бе номиниран от настоящия председател на НС Михаил Миков и за повторен мандат във ВСС от парламентарната квота. Въпреки че кандидатурата му се смяташе за сигурна, Рашков изненадващо не успя да събере необходимата му подкрепа и остана извън съвета.