За пети път 51-ото Народно събрание не успя да завърши успешно процедурата по избор на председател.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Днес (22 ноември) парламентът повтори сценария с безрезултатното гласуване за председател от 19 ноември с балотажа между Рая Назарян и Силви Кирилов. С 68 гласа за Назарян и 101 за Кирилов - избор така и не се осъществи.
Това е поредният пример за патовата ситуация, в която се намира парламентът от изборите насам. Половината от депутатите оспорват легитимността на вота, ГЕРБ не отстъпват от номинациите на Назарян и Борисов за премиер, а групата на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски гласува "против" всяка номинация. Още: Радев: От кабинета "Главчев" се възползват хищници, които дебнат в засада
ПП-ДБ се раздели по най-важния вот на учредителното заседание, като 17 души подкрепят принципно Силви Кирилов, а 19 са против или въздържали се - и групата вече няма собствена номинация след оттеглянето на Андрей Цеков.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
Дебатът
БСП представи декларация в Народното събрание, отправена към ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ. Социалистите подчертаха, че изборът на председател на парламента няма да реши кризата, тъй като "математическото мнозинство" може да изведе партиите от една безизходица, но да ги въведе в друга.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
Затова призоваха посочените формации на преговори за създаване на надпартийно мнозинство, което да подкрепи ключови приоритети и да излъчи председател. Те предупредиха, че изборът на Силви Кирилов би довел до служебно правителство и предсрочни избори. Още: О, чудо! Борисов излезе на трибуната, за да повтори, че няма да оттегли кандидата си за председател (ВИДЕО)
Тошко Йорданов от ИТН остро критикува декларацията, наричайки я опит да се върнат нещата в изходна позиция. Станислав Балабанов от същата партия увери, че Кирилов ще бъде временен председател и ще се оттегли, щом се формира стабилно парламентарно мнозинство.
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Надежда Йорданова от ДБ настоя за мнозинство, което да освободи страната от корупцията, като акцентира върху ключови приоритети: избор на нов Висш съдебен съвет без партийни квоти, спиране на назначаването на Борислав Сарафов за главен прокурор и изолиране на ДПС-НН. Тя призова ГЕРБ да изразят позиция по тези въпроси.
В отговор Павела Митова от ИТН призова ДБ да подкрепят Рая Назарян, за да приключи "циркът". Искра Михайлова от "Възраждане" обвини ДБ, че действат в сговор с ГЕРБ и ДПС, помагайки на Делян Пеевски и Бойко Борисов.
Божидар Божанов от ДБ отговори на ИТН, че оставят впечатление, че депутатите избират не председател, а служебен премиер. Той заяви, че ДБ не желае да разочарова избирателите си, като подкрепи решения, които водят към нови избори, и поиска гаранции за подкрепа на антикорупционните приоритети на формацията. Още: В търсене на надпартийно мнозинство: БСП покани на разговор всички, без ГЕРБ
Явор Божанков от ПП, който вече беше се противопоставил на кандидатурата на Кирилов, повтори позицията си. Той изрази съмнения, че Кирилов ще бъде противник на Делян Пеевски, и предупреди, че изборът му може да легитимира "Възраждане", което определи като проруска партия. Според него подобно мнозинство би обслужило интересите на Борисов и Пеевски, които могат да включат формацията на Костадинов в бъдещи коалиции.
Божанков също така алармира за риск за парламентарната демокрация и европейския път на България, без да уточнява източника на заплахата.