Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бившият депутат от ДПС Митхат Табаков с присъда от 4 години затвор

02 юни 2015, 18:45 часа • 9902 прочитания

Софийският градски съд призна бившия депутат от ДПС Митхат Табаков за виновен и го осъди на 4 години затвор, а друг бивш депутат от ДПС - Гюнай Сефер е оправдан по едно от делата срещу тях. Едно от делата срещу двамата приключи в Софийския градски съд с повдигане на ново обвинение за същите престъпления. На финала на процеса прокурор Ана Малиганова реши да обвини Митхат Табаков и за престъпление по служба, което е особено тежък случай, предава "Правен свят".

Делото срещу Табаков и Сефер е в съдебна фаза от 2013 г. Бившите депутати бяха изправени пред съда заради договори за ремонт на 1,2 км. път в с. Върбино през 2005 г., какъвто обаче не е извършен. Тогава Табаков беше кмет на Дулово, а Сефер – общински съветник и управител на фирма "Булмекс", която трябвало да извърши строителните работи. Според прокуратурата двамата използвали фалшив протокол за завършване и заплащане на обекта, чрез който Сефер получил неправомерно над 90 000 лева. За този случай двамата са обвинени за документна измама в особено големи размери, представляваща особено тежък случай, за което могат да получат от 10 до 20 години затвор. Обвинения са им повдигнати и за съставянето на неверния документ.

Прокуратурата твърди, че само за три дни – между 19 и 21 май 2005 г., било сключено споразумение с държавната компания "Публични инвестиционни проекти", която е финансирала ремонтите, а след това Табаков и Сефер подписали документите, че всичко е изпълнено. На 27 май по сметка на фирмата на Сефер били преведени над 200 000 лева не само са пътя във Върбино, но и по други сключени договори. Още 3 дни по-късно Сефер вече изтеглил 30 000 от сметката.

Днес в зала прокурор Малиганова съзря още едно извършено престъпление от Митхат Табаков по този случай - престъпление по служба. Затова тя поиска бившият кмет да бъде привлечен в качеството му на обвиняем и по чл. 282 от НК.

Адвокат Васил Василев, който защитава Табаков, възрази срещу новото обвинение, като каза, че няма законово основание то да се повдига сега, и добави, че това е допустимо само когато ново обстоятелство се разкрива в хода на съдебното следствие.

"В настоящия случай се разкрива само, че прокурорът не си е свършил работата в досъдебното производство. Рискувате да се поставите в ситуация да участвате в обвинението", обърна се адвокат Василев към съдебния състав с председател Антон Урумов. По думите му, прокуратурата може да поиска делото да бъде прекратено и върнато за доразследване, но не и да се прави изменение в обвинението на този етап.

Прокурор Малиганова подчерта, че след измененията от 2010 г. в чл. 287 от НПК, прокурорът може да повдига ново обвинение, когато в съдебното следствие установи такова основание. След кратко съвещание съдът се съгласи с позицията на прокуратурата и уважи искането.

В пледоарията си прокурор Малиганова поиска от съда ефективни присъди и за двамата подсъдими. Тя посочи, че е странно бързането двамата да уредят подписването на всички документи само за 2 дни след споразумението по проекта. Нямало как опитен кмет и бизнесмен да бъдат заблудени от свои подчинени, тъй като в обясненията си Сефер и Табаков казаха, че не са се занимавали пряко с този проект.

"Защо е това бързане?", попита прокурор Малиганова и след това сама отговори: "Заради жаждата за пари на Сефер".

Адвокат Василев започна пледоарията си с уточнение, че по дела срещу хора, които по някакъв начин са участвали в управлението, личи желание да се откликне на обществени очаквания и на първо място се поставя целесъобразността.

"Целесъобразността не може да отмени закона", каза Василев и подчерта, че обвинението за документна измама е несъставомерно. По думите му, обвинението се крепи само на това, че пари са преведени от "Публични инвестиционни проекти" към "Булмекс", но няма факт или доказателство те да са се оказали в Сефер като физическо лице, нито той да е теглил суми, както твърди прокуратурата.

Защитникът изтъкна още, че няма как да има документна измама с превод на пари от и към юридическо лице. Такава възможност е дадена с изменението на чл. 212, ал. 2 през 2009 г., но обвинението е по друг текст и за период преди тези промени.

"Това е зле съшит опит да се надлъже закона. В обвинителния акт не се казва и кой е въведен в заблуждение. Излиза, че е "Публични инвестиционни проекти", но юридическо лице не може да бъде заблудено", добави Василев.

Той отхвърли и тезата на прокуратурата, че проектът изцяло не е изпълнен, защото извършен през 2010 г. оглед показал, че има положен асфалт до 116 метър на отсечката. По думите му, не става ясно колко би трябвало да струват строителните работи, а гаранционният срок за ремонта бил само 2 години. Това означава, че дори към 2010 г. той е изтекъл. Според него изводът за неизпълнение се крепи само на предположенията на едно вещо лице, което се държало като "вещ свидетел", защото изказвал предположения и свои наблюдения, но не бил вписан нито в списък на вещи лица, нито в Камарата на независимите оценители, пише още "Правен свят".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес