България е република с парламентарно управление и властите са разделени. Хубаво е да вникваме в законодателството, когато имаме такъв тип спорове. Този конфликт ми се струва до голяма степен изкуствен. Вижте кой е за и кой е против купуването на F-16. Не е удар срещу България това, че се спираме на F-16. Това заяви в ефира на bTV бившият военен министър Николай Ненчев по темата с избора на изтребител от страна на България.
Планът "Решетников" е да не се избере този изтребител. Аз лично съм убеден, че това е най-добрият избор на България, категоричен бе Ненчев. Хора като президента очевидно създават хаос в този процес. Имам подобно основание и съм споделял неведнъж моите опасения, отговори Ненчев на въпрос дали президентът Румен Радев лобира в определена посока относно избора на боен самолет.
Нека президентът бъде така добър и да приеме волята на Народното събрание. Нека правителството и министърът на отбраната към договора при подписването веднага да получим 4 или 5 F-16, да пристигнат употребявани, но ние веднага да започнем със защитата на въздушното ни пространство, предложи Ненчев.
По думите му е популизъм сравнението между парите за самолети и тези, които се дават за пенсии.
Президентът Румен Радев
"Цената на изтребителите е важна и ако американската страна не изпълни ангажимента си да намали цената, то България ще премине към следващия кандидат. Но ако съдим от опита със Словакия, където за F-16 беше намалена цената с 600 млн. долара, това най-вероятно ще се случи". Това заяви и бившият министър на отбраната Бойко Ноев.
Той беше категоричен пред БНТ - чак когато предложението на правителството влезе в парламента (през тази седмица - бел. ред.), ще се види какви са точно цените и ще може да се направи съпоставка. Ноев обаче посочи, че един от участниците в междуведомствената комисия за избор на нов многоцелеви изтребител бил казал, че "изцяло се доверявал" на експертите. По адрес на Румен Радев, Ноев заяви: "Смятам, че той продължава да се изживява като авиатор".