"Нужно е да подготвим 32-ма пилоти и над 60 души инженерен състав за американските самолети. Ако не подготвим инфраструктурата за изтребителите F-16, трябва да плащаме наем."
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Това заяви бившият военен министър Ангел Найденов. Пред NOVA NEWS той уточни, че през октомври трябва да бъдат сертифицирани основните обекти на авиобаза "Граф Игнатиево", за да приемем изтребителите F-16. "Ако не успеем да приготвим инфраструктурата, трябва да плащаме за съхранение на самолетите, вероятно на територията на САЩ", каза той.
Найденов обясни, че в Словакия е имало подобен казус – страната е плащала наем за съхранение на самолетите, защото са се забавили с подготовката. Той коментира и какво прави България, за да приеме тези самолети - удължава пистата на „Граф Игнатиево” с пътеки за рулиране и всички съпътстващи изисквания.
Още: Кога идват първите осем F-16 Block 70? Министърът на отбраната с график
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
"Цената на изграждането и ремонта на обектите, свързани с приемането на самолетите, е около 265 млн. лева. Част от тази сума се плаща от фондовете на НАТО – около една четвърт. Отделно има около 160 млн. лева за обекти, които са свързани с експлоатацията на изтребителите", поясни бившият военен министър.
"В авиобазата се строят сгради, хангари, тренажори, складове – голямо усилие от МО и самата авиобаза. Това трябваше да струва около 300 млн. Твърди се, че сумата е набъбнала до към 400 млн. лева. Очакванията са този проект, който се движи от Министерството на отбраната, да струва около 500 млн. лева", каза Найденов.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Първите два самолета, които трябва да бъдат готови до края на годината, ще бъдат използвани за обучение и на летателния, и на инженерно-техническия състав, каза още Найденов.
Още: Какви промени се правят в договора със САЩ за изтребителите F-16 Block 70?
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
По думите му проблемът с нальота на пилотите няма да бъде с такава острота по отношение на новите самолети. Между 180-200 летателни часа е минималният брой часове за военните пилоти в другите страни. Сега стремежът е българите да имат 35 часа полети за цялата година.