"Спорът се подвежда под общото понятие "регулатори". Той е за съдебната власт и за антикорупционната структура. Нито едните, нито другите са готови да отстъпят на опонентите си контрола върху тези ключови структури".
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Така проф. Александър Маринов, политически анализатор и преподавател в СУ "Свети Климент Охридски", обясни пред БНР причините за растящото напрежение в управляващото мнозинство преди предстоящата ротация.
"И двете страни искат да получат някакво надмощие. Въпросът е дали с тези взаимни ултиматуми няма да се стигне до невъзможност да се постигне споразумение. Вече не виждам възможност за заден ход, освен ако една от двете страни не направи генерален компромис. В момента нито една от тях не е склонна да го направи. Въпросът е кой ще мигне или кривне пръв. Не знам дали калкулират последиците, ако се стигне до избори. Възможно е нито една от двете страни да не отстъпи. Трудно ще е да го обяснят пред актива на своите партии".
Още: "Всяка идея на Борисов е гениална, всички други са неможачи": 21 иронични съвета от пиар
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Възможностите на външния фактор да предопределя решенията у нас се надценяват, заяви проф. Маринов.
"Става въпрос за обществени настроения и ако бъде направен компромис, за да не се стигне до избори, тогава цената нараства и някой ще я плати. Всеки си прави сметка, че скоро може да стане напълно излишен, включително за своята партия".
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Снимка: БГНЕС
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Той коментира позицията на Делян Пеевски и Ахмед Доган, че на страната не са нужни избори в момента. "Това е една много удобна позиция, която те могат да си позволят без никакъв проблем. Не са пряка страна в сглобката. Това им дава възможност да заемат по-отговорна позиция, която може да се хареса и на т.нар. външен фактор. В същото време е ясно, че ДПС играе в комбина с ГЕРБ. Също така е ясно кои са техните противници", коментира той.
Още: Петков е скептичен към намеренията на ГЕРБ да се разберат (ВИДЕО)
Според Маринов ДПС нямат нищо против избори сега, защото очакват да подобрят позициите си и е много вероятно да си правят сметка да бъдат втора политическа сила. Анализаторът допусна още, че е възможен словесен компромис - "ще се разберат на думи, вероятно и на хартия".
"Големият въпрос е какво ще правят след това. Дори сега да се споразумеят, конфликтът ще се възпроизведе, защото предстоят да се гласуват закони и да се правят избори на хора в тези органи. Там компромис няма да има".
Експертът очаква оценките, които премиерът Денков и вицепремиерът Габриел трябва да дадат за работата на министрите. "Би трябвало да са публични. Това е един вид отчет", каза още той.
Още: Борисов: Европа работи с коалиционни споразумения, не със сглобки (ВИДЕО)