Защо се предприе това действие за изключване на машинното гласуване? Това са същите машини, които се използваха и по време на предсрочните парламентарни избори. Това мнение изрази пред bTV бившият председател на ЦИК Александър Андреев.
Още: ПП-ДБ бие здраво по райони в София, "Възраждане" се надяваше за кратко за кмет
Какво се случи на местните избори?
Той обясни, че ЦИК е поставила на друга основа факта за изключване на машините за гласуване. Има нещо различно, което остава неоткрито по отношение на хората и това доведе до несигурност сред хората защо им се изключи възможността да гласуват с машини, посочи Андреев.
Той добави, че ЦИК осъществява пълният контрол по отношение на влизането и излизането на машините от склада и ако има някакво действие, трябва да се види кой носи отговорност за неправомерното изнасяне на машините.
Александър Андреев не очаква по време на балотажа да има машинно гласуване. Това, което трябва да бъде свършено след изборите, е да се направи сериозен анализ на това, което се случи и хората, които носят отговорност за изборния процес, да я понесат, настоя Андреев.
Румяна Дечева, експерт по изборни системи добави, че никога машините за гласуване не са били направени достъпни за всички български граждани преди избори. На машините не е бил направен и необходимият одит, посочи Дечева, според която проблемите с машините трябвало да бъдат разрешени от Централната избирателна комисия (ЦИК). Тя не е защитник на решенията на ЦИК, но гражданите са имали едни права, които не са им били гарантирани. Машите не трябваше да стават тема за раздор, а онова средство за гласуване, достъпно до всички и проверено от всички. Машините се проверяват не защото има съмнения в тях, а за да няма съмнения в тях, подчерта Дечева.
Според нея забавянето в процедурите и късният етап за взимане на решения, е едно измиване на доверието на хората към изборния процес.
Още: Първо паралелно преброяване: Ваня Григорова на балотаж срещу Васил Терзиев