В съобщение до медиите Директорът на програмата за правна защита на Българския Хелзинкски комитет адв. Адела Качаунова пише, че избирането на Сарафов за и.д. главен прокурор противоречи на Конституцията и накърнява допълнително престижа на съдебната власт.
Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
Ето пълния текст на съобщението:
Днес, 16 юни 2023 г., прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) избра Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността главен прокурор. Това стана само ден след като президентът подписа указа за освобождаването на Иван Гешев от поста.
Прокурорската на колегия на ВСС обаче няма правомощия да избира главен прокурор. Това е превратно упражняване на власт. Главният прокурор на републиката се избира от пленума на ВСС, който изпраща предложение на президента за назначаването му. Тази процедура следва да бъде приложена по аналогия и спрямо избора на временно изпълняващ длъжността.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Прокурорската колегия има правомощието да назначава, повишава, понижава, премества и освобождава от длъжност редовите прокурори, и няма причина този олекотен режим да бъде приложен за най-високата длъжност в прокуратурата. Предвидената процедура в Закона за съдебната власт (ЗСВ) за определянето на заместник на административен ръководител не може да бъде основание за избирането на Борислав Сарафов като временно изпълняващ длъжността. Това е така поради спецификата на правомощията на главния прокурор и празнотата в законодателството относно предсрочното освобождаване на главен прокурор. ЗСВ не може да се разглежда като дописващ Конституцията и създаващ олекотен режим за избор на главен прокурор, тъй като не урежда изобщо хипотезата на предсрочно освобождаване на главния прокурор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
ОЩЕ: ВСС избра наследник на Гешев, който ще е временен главен прокурор
По този начин прокурорската колегия превиши властта, която има по силата на Конституцията и заобиколи и малкото гаранции за избирането на този пост на лице с високи професионални и нравствени качества.
Събитията от 1 май 2023 г. до този момент убедиха обществото, че голяма част от членовете на ВСС не са независими, като това се отнася с особена сила за членовете на прокурорската колегия. С противоречивите си и непрозрачни действия от последните седмици те показаха зависимост от политическата воля на техните неявни господари. След като дълго пренебрегваха становищата на гражданското общество за негодността на Гешев за поста на главен прокурор, те изведнъж провидяха тази негодност едва след изявлението на Мария Габриел, че първата й работа като министър-председател би била да поиска оставката на Гешев. Веднага след това те внесоха едно искане за освобождаването му, а впоследствие го оттеглиха, без да споделят мотиви за действията си. Въпреките продължителните дебати в пленума на ВСС съмненията за политическа ангажираност на членовете на прокурорската колегия само се засилиха.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Назначаването на новия главен прокурор стана без дебати относно неговите качества и не разгледа обилните сигнали за връзки на Борислав Сарафов със скандално известния адвокат Петьо Петров от Видинската адвокатска колегия, известен с прякора си “Петьо Еврото”. Прокурорската колегия освен това не разгледа причините оглавяваната от Сарафов Национална следствена служба да е бавила с години разследванията по дела за корупция по високите етажи на властта, нито поиска информация за придобитото имущество от негови преки роднини, за което бе съобщено от медии.
Периодът на управление на Иван Гешев предизвика в обществото нетърпимост към политическата зависимост на представители на съдебната власт. Заради това назначаването на Сарафов за главен прокурор при множество сигнали за накърнен личностен интегритет единствено потвърждава съмненията за сериозно политическо вмешателство. По този начин не се постига независимост на съдебната власт и нейният престиж остава ерозирал.
Поради горното призоваваме всички лица и институции, оправомощени за това по Конституция, да се обърнат към Конституционния съд с искане за тълкуване дали нормата на чл. 168, ал. 7 от ЗСВ е приложима към избирането на изпълняващ длъжността главен прокурор и как прилагането й в днешния случай съответства на правомощията на прокурорската колегия на ВСС съгласно чл. 129, ал. 1 и чл. 130а, ал, 2, т. 7 от Конституцията.