"Изборът на състава на КЗК да бъде за пръв път в нашата история, направен по честен и прозрачен начин от професионалисти, а не калинки и техните майки. Ние ще предложим кандидати, които да служат като стандарт за такъв професионализъм. Ще настояваме да се върне успешната практика отпреди, където през система за сравняване на цените, те реално да падат през конкуренция. Ще работим и за инициативи, които регулират стъпките от фермата до масата. Това са реалните решения", каза съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков по време на пресконференция за високите цени и работата на КЗК.
От "Продължаваме промяната" все още не назоваха имената на своите кандидати за регулаторите. Стана ясно, че те ще бъдат общи с "Демократична България", като същевременно отрекоха да влизат в задкулисни договорки за тях и обявиха, че разполагат с информация, че новият шеф на КЗК ще бъде свързан с "Ново начало".
ПП не искат да се повтаря миналото
"За да имаме регулатор, не трябва да повтаряме практиките и грешките на миналото. За това призоваваме не само от "Продължаваме промяната", а и нашите колеги "Демократична България", за това зове и бизнесът и гражданският сектор", добави Лена Бориславова. Тя обърна внимание на грешките от миналото, като посочи, че през 2016 година дебатът за попълването на КЗК трае 25 минути.
"Аз си пия кафето по-дълго, отколкото продължиха дебатите в зала", смята още Бориславова.
Според нея сега отново се бърза, но този път това се случва накуп с всички останали регулатори. "Никога досега не е имало такова струпване и бързане на избор на обществени регулатори. Говори се дори, затова че имената вече са ясни и съгласувани между управляващите", добави Бориславова.
Бориславова отбеляза, че "Продължаваме промяната" искат гаранции - не партийна квота, а нов подход, чрез който да има възможност да се проведе обществен контрол и да се представят концепциите, както и да се зададат въпроси към кандидатите.
"Този път няма да бъдем като мълчаливата опозиция през 2016 г.", добави тя. От "Продължаваме промяната" подчертаха, че ако има роднини на депутати, хора от "Булгартабак" или от "Лафка", ще бъдат огласени от опоицията. ОЩЕ: Габриела Руменова: Продукти ще изчезват от щандовете при таван на надценките
От формацията смятат, че КЗК е политически доминирана.
Регулаторите в Европа и в България
Андрей Цеков илюстрира как работят истинските антимонополни регулатори в ЕС и направи паралел с България.
Цеков обясни, че през 2019 г. холандският регулатор налага глоба над търговците на яйца, а през 2014 г. немският регулатор налага глоба от 231 млн. евро на 6 производители на бира. "През 2020 г. френският регулатор налага глоба от 90 млн. евро на френския производител за колбаси", заяви още Цеков
Според него всички тези примери показват, че регулаторите в Европа работят, независимо от политическия натиск. "Разследват всички нива на веригата на доставки, разследват както производителите, така и дистрибуторите. В резултат на това се налагат значителни глоби, които имат реален възпиращ ефект и те влияят върху това, че връщат цените в рамките на нормалността. Средната глоба по тези дела надхвърля 100 млн. евро", добави още Цеков.
"Каво имаме в България - изключително ограничен кръг производтва, повечето от които завършват със заключения, че липсват каквито и да било антиконкурентни споразумения", добави Цеков. ОЩЕ: След реклама с Диона: КЗП санкционира фирмата за "енергийния прах"
Проблемът с местните феодали
Ивайло Шотев обърна внимание, че земеделските производители са принудени да продават на местния монополист. "Тези феодали имат възможността да ограничат достъпа до пазара на малките производители. Въпросът е отново - къде е КЗК?", попита депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България".
Той даде пример с проверка на КЗК, при която не са открити забранени практики и нарушения. "Игнорират се ограниченията върху доставчиците и са пропуснати картелните практики при посредниците", смята Шотев. ОЩЕ: Не можем да оцелеем: Производители за тавана на цените
Големите сделки и КЗК
Бившият министър на икономиката и настоящ депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" Богдан Богданов от своя страна смята, че КЗК има ключова роля в одобрението на сделки със стратегически национални активи. Той даде пример с продажбата на ЧЕЗ. "Имаме явен риск за националната ни сигурност и въпреки това КЗК одобри тази сделка. По-скандалното обаче е, че след като се надигнаха общественото недоволство, тогава еднолично Борисов разпореди да се преразгледа случая, намеси се активно в работата на КЗК и сделката беше отказана. Това е един пример как една комисия действа по политически заявки или обслужва определени интереси", смята Богданов.
Според него сме свидетели на дългогодишно бездействие в петролния бранш. "Има ен на брой анализи, че "Лукойл" е монополист на пазара не само от гледна точка на производство на горива, а и от гледна точка на тяхното транспортиране, складиране", коментира Богданов.
Той бе категоричен, че КЗК трябва да има становище за купувача на "Лукойл". ОЩЕ: Премиерът каза колко са потенциалните купувачи на "Лукойл"