Министерският съвет прие решение, с което определи вицепремиера по управление на европейските средства Атанас Пеканов за председател на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Правителственото решение е в изпълнение на разпоредбата на чл. 3, ал. 3 от ПМС № 86 от 30.04.2020 г. за създаване на Консултативен съвет за Европейската зелена сделка.
ОЩЕ: Вървим към зелената сделка с тъмно-кафяви инструменти
Какво е Европейската зелена сделка/зелен пакт?
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Според обяснението на ЕС - изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда са заплаха за самото съществуване на Европа и света. За да преодолеем тези предизвикателства, Европейският зелен пакт ще допринесе за превръщането на ЕС в модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, при което: към 2050 г. няма да има нетни емисии на парникови газове; икономическият растеж ще бъде отделен от използването на ресурси; нито един човек или регион няма да бъде изоставен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Една трета от инвестициите в размер на 1,8 трилиона евро по Плана за възстановяване NextGenerationEU и седемгодишният бюджет на ЕС ще се използват за финансиране на Европейския зелен пакт.
Европейската комисия прие набор от предложения, чиято цел е политиките на ЕС в областта на климата, енергетиката, транспорта и данъчното облагане да бъдат пригодени към целта за намаляване на нетните емисии на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г. в сравнение с равнищата от 1990 г.