В България се ситуира регионален координационен център, който ще управлява общата употреба на газовата и електрическата инфраструктура за югоизточна Европа, Италия и региона като цяло. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев на брифинг в Брюксел.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Стана ясно, че представителите на правителството са имали ползотворни срещи днес с вицепрезидента на ЕК Тимерманс, с представители на офиса на Урсула Фон дер Лайен и на този на Европейския съвет, както и на управлението на всички газови инфраструктури в Европа. На срещите страната ни е получила много силна подкрепа по отношение на темата за спиране на доставките на руски газ за България.
"Поискахме решението за центъра да не е само за България, тъй като то е локално. Тази инфраструктура, която ние имаме за пренос на 20 млрд. кубически метра, се използва за Европа и за региона и точно благодарение на това в България, както казах, ще се ситуира този регионален координационен център, който да работи не само с нашата инфрастртура. Когато се направи най-доброто инфраструктурно решение за региона, ще започнат и общите поръчки на газ и оптимизиране на електроенергията", посочи Василев. Той обяви, че решението за общите европейски поръчки ще бъде взето в средата на май, а центърът трябва да заработи в следващите две седмици.
Вицепремиерът увери, че няма и никакъв проблем за следващата зима в България. "България не само може да достави 3 млр. кубика, които са необходими на страната, но и да достави едни допълнителни 17-20 млрд. кубика към Европа и региона, извън необходимите за страната. Точно поради тази причина в България се ситуира регионалният координационен център", обясни Василев.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Според него проблемът с газа няма да нагнети допълнително напрежението в коалицията. Василев коментира и срещата на Корнелия Нинова с бизнеса и предложението им да се върнем към договора с "Газпром" и да се преговаря за неговото продължаване. "Ние никога не сме напускали договора с "Газпром". "Газпром" спря да изпълнява договора едностранно", коментира Василев. По думите му плащанията няма как да са направени по начина, по който "Газпром" изисква. Вицепремиерът подчерта, че България няма намерение да си открие сметка в банката на "Газпром".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
Той обясни, че страната ни е поискала правна помощ за арбитража и много внимателно се оглеждат договорите. Попитан дали страната ни ще съди "Газпром", Василев отговори, че се обсъждат в момента всички опции. "Ако имаме основания, ще ги съдим", допълни той.
Василев прогнозира, че това, което ни очаква като цени, може да се окаже по-добро от досегашните, които имаме от "Газпром".
Министърът на енергетиката Александър Николов коментира, че ако договорките, които страната ни се опитва да направи, се реализират, има голяма вероятност повишение на цената на природния газ да няма.
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
Министърът на енергетиката Александър Николов също коментира срещата на Нинова с работодателите. Той посочи, че трябва да се запознае с исканията им. "Преди да се обещава нещо, трябва да се прецени дали има наличния ресурс и как би могло да се реализира той", заяви още Николов.