На днешното пленарно заседание депутатите обсъдиха арменския геноцид.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Пръв изказване направи народният представител Арман Бабикян от „Изправи се! Мутри вън!“, който заяви: Още през 1975 година долната камара на законодателния орган на САЩ призна геноцида над арменците.
Гражданите на България узнаха за истината и ни изпратиха тук да я защитаваме. Парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън!“ обявява за геноцид избиването на арменците в Османската империя. Хиляди арменци очакват този акт на признателност. Трябва да сме признателни на българския народ, който прие потомците на оцелелите арменци. Това е народът, който спаси българските евреи".
След него думата взе председателят на ДПС Мустафа Карадайъ, който каза: „Всички ние дължим състрадание и съчувствие на жертвите, но в същото време трябва ясно да се разграничаваме от избирателен подход към историческите събития, както и теми, които могат да прокарат разделителни линии“. Според него не трябва да се прави разлика между раса, пол и занятие. Важно е също така да се запазят добрите отношения със съседските ни държави.
Цецка Бачкова от Демократична България прочете декларация от името на коалицията, с която направи преглед на трагичните събития в Османската империя. „Българите са били великодушни и състрадателни и отварят домовете си за бежанците. Хиляди арменски бежанци видели в гостоприемството на жителите решават да останат тук. С годините те станали част от българския народ.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Тя съобщи, че арменският геноцид е признат от 16 държави-членки на ЕС. От името на парламентарната група на Демократична България заяви, че подкрепя заменянето на израза "масово изтребление на арменци", както присъства в българските документи, с "арменски геноцид".
От своя страна от БСП предложиха едноминутно мълчание в памет на жертвите, но председателят на НС Ива Митева не прие предложението, защото правилникът изисква такова предложение да бъде направено предишния ден.