Ще заведем дело срещу МВР с иск за обезщетение и обезщетението ще е много голямо. Това заяви пред Actualno.com адвокат Николай Хаджигенов, който е юридическият защитник на журналиста от "Биволъ" Димитър Стоянов по случая с ареста на Стоянов заради "Джи Пи Гейт". Хаджигенов не уточни точният размер на обезщетението, но каза, че до седмица-две ще подготви съответният иск.
Припомняме, че заедно със Стоянов бяха задържани още румънският му колега Атила Биро, както и юрист, който е приятел на Стоянов. Става въпрос за жена.
Пред Actualno.com адвокат Хаджигенов уточни, че искането за солидно обезщетение е заради факта, че спрямо Стоянов и задържания юрист де факто е приложено изтезание. Жената е стояла часове наред облечена само с тънка рокля, докато накрая един от полицаите я е наметнал с яке. Стоянов и Биро пък са били оковани и седнали в тревата, където е било мокро и студено. Припомняме, че действието се разви през нощта, на 10 септември, край Радомир. Там двамата бяха тръгнали след хора, за които се смята, че са изнесли документи, свързани с "Джи Пи Груп", които може евентуално да докажат дали фирмата е замесена в корупционна схема с държавни служители за източване на еврофондове.
Адвокат Хаджигенов даде и още една подробност за нощта на ареста – че един от полицаите е казал, че няма търпение някой да опита да побегне, за да го простреля в колената.
Юристът изрази горчивина, че всъщност дори с иска за обезщетение "съдим сами себе си". Причината – при осъдителна присъда всъщност плащат данъкоплатците, а не виновните служители. Дори няма дисциплинарно производство срещу някой по този случай, подчерта Хаджигенов. Той добави и, че не знае за съдебен прецедент, при който държавен служител е осъден да плаща заради свое престъпление по служба от този тип. От години опитвам чрез водене на дела да създам такъв, но няма как – "властта умишлено греши, след което местим парите от левия в десния джоб и властта пак греши", подчерта юристът. Според него е напълно в реда на нещата "всеки държавен служител, който е настъпил мотиката, да си носи кръста". Той даде за пример Цветан Цветанов и безбройните случаи, в които бяхме осъдени от Европейския съд по правата на човека заради действията на Цветанов като вътрешен министър.
На изричен въпрос на Actualno.com има ли конкретна законова норма, която не се спазва във връзка с осъждане на държавни служители заради техни грешки, адвокат Хаджигенов отговори, че няма такава норма, но има структура на гражданското право, която позволява регресни процеси т.е. защита на правото на лице, което е понесло пред трето лице някаква отговорност или е било отстранено от него от някакво благо, да претендира обезщетение от едно второ лице, което в материалноправните отношения е отговорно (виновно) пред първото.