Кабинетът и формулата на този кабинет трябва да бъдат предложени от мандатоносителя “Продължаваме промяната”. Трябва да се направят консултации между политическите сили, които да подкрепят такъв кабинет, да се предложи формула, за да се гласува в Народното събрание. Това заяви народният представител от “Демократична България” Антоанета Цонева в ефира на БНТ като допълни, че фокусът в момента е да има правителство в първия мандат.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Цонева коментира и бюджета като подчерта, че пенсиите бележат най-висок ръст през последните 12 години със заложената актуализация. Тя допълни, че разговорите са интензивни и е постигнат консенсус по финансовата рамка между коалиционните партньори.
“Имаме реална представа каква нужда имат бизнесът и домакинствата при тази ситуация и този инфлационен натиск, при този бум на увеличаването на цените. Така че последният участник в процеса, който би искал да бави нещата е правителството, защото това в никакъв случай не би могло да бъде в интерес на гражданите”, каза още тя.
Антоанета Цонева коментира и френското предложение за сваляне на ветото срещу Македония като припомни, че македонската опозиция определя решението като “българизация”. Цонева, която е председател на комисията на българите зад граница подчерта, че е необходима изискваната промяна в Конституцията на Република Северна Македония преди да стартират преговорите за присъединяването й в Европейския съюз.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
“Преди Република Северна Македония да промени своята Конституция няма да започне разговор. Това, което направи парламентът през решението, което предложи Христо Иванов беше да се даде още по-добра гаранция за това. Няма да бъдат вписани само в преамбюла, а на всички места в Конституцията на Република Северна Македония, с което се дава възможност на равна основа да бъде поставена българската общност”, каза още тя като припомни, че решението е прието със 170 гласа “за”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
“Ние имаме като пакет от документи и гаранции, и разполагане на тези гаранции в рамките на предложението на френското председателство най-доброто, с което някога сме разполагали. Този план, който трябва да съпътства отварянето, преглеждането и разговора във всички глави, което е и плана за защита на правата на общностите в Македония и в частност българите, е най-високата гаранция, че интересите на българските граждани в Северна Македония ще бъдат защитени. За мен това, като председател на тази комисия, е изключително важно. Това е пробив и гарантира в много висока степен правата и интересите на българите там”, допълни народният представител.
“Демократична България” е наследник на тази политическа традиция, която винаги е преследвала целта, Северна Македония като една млада и независима държава, да се развива по демократичен начин, като част от ЕС, а не на фундамента на антибългарска доктрина, заяви Антоанета Цонева.