Не може да кажем, че в момента се наблюдава някаква същностна промяна в прокуратурата. Това заяви по БНР Андрей Янкулов, адвокат и експерт в Антикорупционния фонд, бивш прокурор в Софийска градска прокуратура. Напуска я, когато Гешев става главен прокурор. Казва, че не би се върнал и сега, защото не смята, че атмосферата ще бъде много по-различна или, че „е тръгнал някакъв вятър на промяната със смяната на Гешев със Сарафов – човек от неговия екип".
В случая с Гешев той смята, че става въпрос за освобождаване от системата като цяло, а не просто от ръководната длъжност.
"Всичко обаче подлежи на тълкуване. И процедурата по прекратяване на мандата беше нещо разписано в закона, колкото да го има вътре. Прилагайки тези правни норми, се виждат проблемите, свързани с разписването им".
ОЩЕ: Атанасов: ГЕРБ и ДПС готвят смяна на Гешев със Сарафов
Янкулов отказа да направи прогноза дали ще се стигне до преосмисляне на временното назначаване на Сарафов.
"Нещата, които се случват, рядко могат да бъдат обяснени със събития, които протичат над повърхността. Моето становище е, че тук има изземване на компетентност от страна на Прокурорската колегия от Пленума. Ако мнозинството от Пленума сега се произнесе в такъв смисъл, тогава решението на Прокурорската колегия би трябвало да бъде обезсилено и Пленумът да избере временно изпълняващ функциите на главен прокурор. Ако ВСС няма намерение да избере нов, тогава няма и да се произнесе".
Заливането на публичното пространство с недомлъвки не отива на човек, който само преди дни е оглавявал институцията, която ръководи разследванията, отбеляза Янкулов за твърденията на бившия главен прокурор.
Сигналите срещу Гешев вече тръгват по каналния ред, посочи още той.
"Защо да не се окаже разследван? Има и свидетели, които са готови да говорят. Свидетелите, които могат да говорят за Сарафов обаче може да замлъкнат в един момент, предвид властовото му положение".
Гешев може да бъде отдушник на цялата история, защото има обосновани негативни обществени настроения спрямо него, отбеляза Янкулов.
Експертът в Антикорупционния фонд обърна внимание и на думите на Сарафов, че ще проверява как са подадени сигналите срещу него.
"Това е първото обстоятелство, което показва, че не е подходящ за поста, който заема. Първото правило, на което трябва да се подчинява неговата дейност е да бъде максимално отдалечен, след като е лично засегнат от съответния казус. Дори сигналите да са подадени със скрити мотиви и да са изначално несъстоятелни, не този срещу когото са насочени трябва да изяснява това. Иначе Прокуратурата има възможност да започне наказателно преследване срещу когото поиска. Видели сме през годините как се използва това правомощие. Тези действия се предприемат предвид конюнктура – нещо, което е вън от закона и наказателното право. Защо да не го видим и сега?"