Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Александър Дунчев в атака срещу БСП след неприет закон, касаещ Батков и ловните стопанства

15 юни 2022, 17:26 часа • 4148 прочитания

Депутатът от „Продължаваме промяната“ Александър Дунчев обяви край на „войната на Промяната срещу мафията и олигарсите“ в ловните стопанства. Той обвини коалиционните партньори от БСП в обслужване на интересите на Тодор Батков заради конкурса за ДЛС Кормисош до гр. Лъки, „нагласен да бъде спечелен от видния адвокат и мултимилионер“.

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Заради парламентарната криза в момента депутати от ПП и „Демократична България“ са пропуснали срока да внесат промяна в Закона за лова за спиране на нови ловни концесии в стопанствата. Именно днес изтича срокът на конкурса за нова 15-годишна ловна концесия в Кормисош.

Според Дунчев, който е бивш директор на Агенцията по горите, земеделският министър Иван Иванов от БСП е на път да продължи „порочната практика на предишните управляващи да ощетяват държавата със стотици милиони и да превръщат горското и ловното стопанство в България в заложник на влиятелни бизнесмени“.

В публикация във Facebook той пише, че БСП пуснали „конкурса“ за Батков преди месец през Министерство на земеделието. „Законопроектът бе в отговор на предложението на агро-министъра Иван Иванов след наш парламентарен въпрос, ако искаме да се спрат спорните ловни концесии в ловните стопанства – да го направим по законодателен път, защото той няма проблем с политиката на предишните управляващи за феодализиция на държавните ловни стопанства с конкурси, нагласени за ловните олигарси от Прехода. Но все още има надежда емблематичното ловно стопанство Кормисош да бъде спасено от авторитарния контрол на ловния феодал, защото решение по конкурса ще бъде взето от Министерството на земеделието на 20 юни! А министерството все още е част от Министерски съвет и коалицията на Промяната“, заявява Дунчев.

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

„Със законопроекта целяхме още да задължим Министерството на земеделието да одобри в срок от 6 месеца и Концепция за развитие на ловното стопанство като визия за нов ловен закон (ЗЛОД). А отдаването на нови ловни концесии да бъде спряно, докато не се приеме Концепцията и нови законови правила. Интересното е, че законопроектът е мотивиран с прогноза #КОЙ ще спечели т.нар. „конкурс“. И на 20 юни ще разберем дали прогнозата е била вярна“, пише още депутатът от ПП.

За използването на ловните стопанства като частни владения за държавна сметка за първи път се разбра при съвместно разследване на bTV и Агенцията по горите през 2021 г., когато Батков сподели как самият Бойко Борисов е основен гост на ловните феодали. Тодор Батков управлява ловното стопанство Кормисош под формата на ловен концесионер вече 20 г. Анализ на Агенцията по горите показа, че юристът ползва стопанството като свое - решава кой, какво и колко да ловува, притежава собствена ограда с дивеч в рамките на ловната концесия и др.

„Ключов момент за бетониране на неговата власт там е лобистка поправка от 2008 г. в ЗЛОД, която тогава му дава правото като ползвател на стопанството преди 2007 г. да запази концесионните си права и след 2007 г., и то завинаги. Именно по силата на тази лобистка поправка от 2008 г. е издадена заповед на агро-министъра Иванов, с която е открит конкурс за сключване на нов договор за съвместна дейност (т.нар. ловна концесия) в ДЛС Кормисош. В заповедта е използвана порочна методика с лобистко условие, което министерството използва вече 15 години за нагласяне на конкурсите. С него предимство се дава на кандидати, които са извършвали инвестиции в ловното стопанство преди края на 2007 г., с което обаче се ограничава участието на нови кандидати. В конкурса за ДЛС Кормисош на това ограничително условие отговаря единствено търговското дружество „Стандарт нюз“ ЕАД на Батков“, пише Дунчев.

„Скандалното е, че бизнесменът се възползва от привилегиите на лобистката поправка на ловния закон от 2008 г. вече за втори път“, добавя той.

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа

„Отделно, в използваната от министерството методика за оценка на офертите на кандидатите (K-комплексно = K+R+Q), освен ключовата тежест на инвестициите преди 2007 г. (Q), максимален брой точки по критерий К получават и кандидати, които, противно на всякаква логика, предложат възможно най-малък размер на инвестициите за предвидените в договора ловностопански дейности! Обратно, повече точки се получават за инвестиции по критерий R, които се разходват от държавното предприятие по субективна преценка – т.е. напълно непрозрачно“, пише Дунчев.

В парламентарния въпрос на ПП и ДБ се сочи, че заповедта на министър Иванов не е мотивирана и по никакъв начин не е обоснована целесъобразността на предлагания договор. Очакваните разходи за ловностопанските дейности за 15-годишния срок на договора са оценени на 16 840 360 лв. (с минимално участие на ДЛС от 69%), докато очакваната печалба е оценена на 6 010 000 лв., т.е. възвръщаемостта на инвестициите е едва 30%. В същото време, ДЛС Кормисош е губещо поделение, в което разходите за ловно стопанство следва да се покриват не от частна страна, а от държавното предприятие, което за 2021 г. е отчело над 1 милион лева печалба.

„Чрез анализа на Агенцията по горите от 2021 г. е установено, че както в ДЛС Кормисош, така и в повечето други ловни стопанства, публично-частното партньорство се оказва неизгодно от финансова и управленска гледна точка за държавата, която плаща за възможността на частните юридически лица да използват като свои най-добрите ловни стопанства и ловни бази в страната. Като алтернатива на концесиите в ловните стопанства е представена законовата възможност за отдаване под наем на голям брой държавни дивечовъдни участъци в държавните горски стопанства, които са обездивечени и в които предоставянето на стопанисването и ползването на дивеча на частни търговци е по-целесъобразно и от икономическа, и от управленска гледна точка, тъй като държавата там няма финансови ангажименти. Е, разбрахте ли сега #КОЙ има интерес от политическия хаос?!“, пише Александър Дунчев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес