Парламентът прие на първо четене актуализацията на държавния бюджет за 2021 г. След три часа дебати вчера в 18 часа дискусията по обсъждането на държавния бюджет бе прехвърлена за петък.
В четвъртък на първо четене бяха приети законопроектите за актуализация на бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г.
След двудневни разгорещени дебати актуализацията на бюджета мина на първо четене с подкрепата на 130 депутати. "Против" гласува 45 депутата от ГЕРБ, а "въздържали се" бяха 20 народни представители от ДПС.
"Политическата отговорност за този бюджет е на този парламент, затова ви се плащат заплати, затова са ви избрали гражданите", каза пред депутатите министърът на финансите Асен Василев в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ - СДС Кирил Ананиев кой ще носи политическата отговорност за актуализацията на бюджета.
Преди дебатите по законопроекта Василев заяви, че Законът за промени в държавния бюджет за 2021 г. е балансиран и ще даде възможност да посрещнем задаващите се кризи без допълнително да поемаме дълг.
Министърът отбеляза, че между двете четения ще предложи допълнителни средства за МВР и МО заради мигрантския натиск по границите.
Василев посочи, че по консолидираната фискална програма допълнителните приходи са малко над 2 млрд. лв. Той благодари на фирмите и работниците за това, че са успели да произведат повече и да платят повече данъци, което е дало възможност този приход да го има в една изключително тежка година.
Главните параметри на актуализацията
За подпомагане на бизнеса и програми за заетост са предвидени до 400,0 млн. лева.
Заради извънредната епидемична обстановка в страната в държавния бюджет е заложен допълнителен буфер от до 200,1 млн. лв. за здравеопазване.
Предлага се в бюджета да бъдат осигурени средства за произвеждане на изборите за президент през 2021 г.
Асен Василев призова депутатите да оправдаят заплатите си, като приемат актуализацията
Средства в размер до 100 млн. лв. са предвидени за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа, в т.ч. на приоритетни пътни участъци, нуждаещи се от извършването на спешни аварийно-ремонтни дейности. В проектобюджета са предвидени средства за увеличение на средствата в резерва.
По време на дебатите в ресорната комисия министърът на финансите в служебния кабинет Асен Василев каза, че с актуализацията на бюджета на държавата дефицитът му за тази година ще бъде сведен до 3,6 на сто от прогнозния БВП при заложен 3,9 на сто. Според министъра бюджетният дефицит за 2022 година ще бъде 3 процента от БВП, а през 2023 година - 2,3 на сто от БВП.
В проектобюджета за 2022 година се предвижда да има резерв 3,3 млрд. лева за допълнителни политики и непредвидени разходи, каза Асен Василев.
Актуализацията на пенсиите няма да доведе да допълнителен дефицит и нарушаване на Маастрихските критерии за финансова стабилност на страната, каза още Асен Василев във връзка с бюджета за ДОО.
По проект консолидираният бюджет на ДОО по приходите и трансферите е на обща стойност 15,194 млрд. лева.