Асоциацията на европейските журналисти - България е притеснена от поведението на лидерите на трите политически сили, получили най-голям процент от гласовете на парламентарните избори на 4 април. Това се казва в позиция на Асоцияцията, изпратена до медиите.
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
В нея от организацията изтъкват, че премиерът Бойко Борисов, лидерът на БСП Корнелия Нинова и лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов е трябвало да се обърнат към избирателите си и да отговорят на въпроси след края на изборния ден.
Публикуваме пълната позиция на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ):
Асоциацията на европейските журналисти - България е притеснена от поведението на лидерите на трите политически сили, получили най-голям процент от гласовете на парламентарните избори на 4 април. В изборната нощ, когато всички очакваха те да излязат и да поемат отговорност за бъдещето на страната, и тримата предпочетоха да се скрият от медиите.
Лидерът на политическа партия ГЕРБ и действащ премиер Бойко Борисов предпочете да се обърне към гражданите през профила си в една от социалните мрежи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
Лидерът на ПП "Има такъв народ" Слави Трифонов бе единственият, който представи уважителна причина да не се появи публично, той написа в същата социална мрежа, че има симптоми на КОВИД-19 и се е самоизолирал. Въпреки това, като лидер на втората по големина парламентарна сила, Трифонов би могъл да използва възможностите на новите технологии и да говори с медии и журналисти или да делегира това на своите заместници.
Председателката на Българската социалистическа партия Корнелия Нинова също изобщо не се появи публично в изборната нощ. За сметка на това, тя участва в пресконференция в понеделник следобед и отговори на журналистически въпроси.
Криенето от журналисти не подхожда на отговорни политици и е проява на неуважение към собствените избиратели и към всички български граждани.
Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие
Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"
Жизненоважно за една демокрация е политиците да бъдат достъпни за журналистически въпроси.
България имаше утвърдена традиция на повече от две десетилетия, в която лидерите на основните политически сили даваха пресконференции в национален пресцентър. Тази традиция, за съжаление, бе унищожена още преди пандемията от политици, които предпочитаха вместо да отговарят на въпроси от всички медии, да правят изявления в контролираната и по-сигурна среда на своите пресцентрове. В изминалата изборна нощ журналистите бяха поставени в трудни условия, вместо в пресцентър трябваше да работят в шатри без столове и отопление.
В последната година се забеляза още по-голямо отстъпление от публичността, тъй като министър-председателят на практика спря да общува с медии и започна монолози през Фейсбук, докато обикаля с автомобил, който лично шофира.
За съжаление, тази тенденция на отбягването на медии се затвърди и от лидера на втората по значимост политическа сила - Слави Трифонов,
който подобно на премиера, за цялата кампания не даде нито едно интервю на независима медия и не се включи в нито един политически дебат. Единствената трибуна, която използваше Трифонов, за да общува с граждани, бе собствената му телевизия, достъпът до която е платен.
Напомняме на политиците, че България е на последното в ЕС, 111-о място по свобода на словото в класацията на "Репортери без граници" и подобно пренебрежително отношение към медиите от тяхна страна само влошава ситуацията.
Журналистите са хората, които задават въпросите, чиито отговори са важни за обществото и е важно да не бъдат изключвани. Ако една държава се управлява с монолози и разпореждания, това не би могло да бъде демокрация.