Асоциацията на европейските журналисти - България е притеснена от поведението на лидерите на трите политически сили, получили най-голям процент от гласовете на парламентарните избори на 4 април. Това се казва в позиция на Асоцияцията, изпратена до медиите.
Още: Депутатите пратиха в историята комисията за чума и шарка по животните
Още: ПП-ДБ единни срещу кабинета Желязков. ИТН доволни, че изолирали Пеевски и не дали нищо на Доган
В нея от организацията изтъкват, че премиерът Бойко Борисов, лидерът на БСП Корнелия Нинова и лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов е трябвало да се обърнат към избирателите си и да отговорят на въпроси след края на изборния ден.
Публикуваме пълната позиция на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ):
Асоциацията на европейските журналисти - България е притеснена от поведението на лидерите на трите политически сили, получили най-голям процент от гласовете на парламентарните избори на 4 април. В изборната нощ, когато всички очакваха те да излязат и да поемат отговорност за бъдещето на страната, и тримата предпочетоха да се скрият от медиите.
Още: Не може в глутница вълци да пратиш агне: Ревизоро за бъдещия вътрешен министър
Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ
Лидерът на политическа партия ГЕРБ и действащ премиер Бойко Борисов предпочете да се обърне към гражданите през профила си в една от социалните мрежи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната
Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?
Лидерът на ПП "Има такъв народ" Слави Трифонов бе единственият, който представи уважителна причина да не се появи публично, той написа в същата социална мрежа, че има симптоми на КОВИД-19 и се е самоизолирал. Въпреки това, като лидер на втората по големина парламентарна сила, Трифонов би могъл да използва възможностите на новите технологии и да говори с медии и журналисти или да делегира това на своите заместници.
Председателката на Българската социалистическа партия Корнелия Нинова също изобщо не се появи публично в изборната нощ. За сметка на това, тя участва в пресконференция в понеделник следобед и отговори на журналистически въпроси.
Криенето от журналисти не подхожда на отговорни политици и е проява на неуважение към собствените избиратели и към всички български граждани.
Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат
Още: Доган реши да подкрепи кабинета "Желязков"
Жизненоважно за една демокрация е политиците да бъдат достъпни за журналистически въпроси.
България имаше утвърдена традиция на повече от две десетилетия, в която лидерите на основните политически сили даваха пресконференции в национален пресцентър. Тази традиция, за съжаление, бе унищожена още преди пандемията от политици, които предпочитаха вместо да отговарят на въпроси от всички медии, да правят изявления в контролираната и по-сигурна среда на своите пресцентрове. В изминалата изборна нощ журналистите бяха поставени в трудни условия, вместо в пресцентър трябваше да работят в шатри без столове и отопление.
В последната година се забеляза още по-голямо отстъпление от публичността, тъй като министър-председателят на практика спря да общува с медии и започна монолози през Фейсбук, докато обикаля с автомобил, който лично шофира.
За съжаление, тази тенденция на отбягването на медии се затвърди и от лидера на втората по значимост политическа сила - Слави Трифонов,
който подобно на премиера, за цялата кампания не даде нито едно интервю на независима медия и не се включи в нито един политически дебат. Единствената трибуна, която използваше Трифонов, за да общува с граждани, бе собствената му телевизия, достъпът до която е платен.
Напомняме на политиците, че България е на последното в ЕС, 111-о място по свобода на словото в класацията на "Репортери без граници" и подобно пренебрежително отношение към медиите от тяхна страна само влошава ситуацията.
Журналистите са хората, които задават въпросите, чиито отговори са важни за обществото и е важно да не бъдат изключвани. Ако една държава се управлява с монолози и разпореждания, това не би могло да бъде демокрация.