Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Адвокат обясни какви могат да бъдат правните последствия за Петър Илиев ако се докаже, че е плагиатствал

10 август 2021, 07:08 часа • 41949 прочитания

Адвокатът по авторско право Емил Георгиев разясни какви могат да бъдат последствията за Петър Илиев ако се докаже, че плагиатствал. В момента срещу него тече проверка, след като в ректората на Софийския университет бяха подадени три сигнала по случая със съмненията за плагиатство.

Повод за проверката стана и разследване на специализираната група във Фейсбук "Правна лудост", поддържана от кадри на Юридическия факултет към Софийския университет. Според юристите, Илиев е плагиатствал 40 страници в своя книга от колежката си в Софийския университет доц. д-р Наталия Киселова.

Въпросният труд на преподавателката по Конституционно право е дисертация от 2008 г., озаглавен "Парламентарен контрол". Съмненията за плагиатство спрямо Илиев са заради книгата му "Компетенцията на Народното събрание", издадена през 2015 г.

Ето какво обясни адвокат Емил Георгиев по този казус във Фейсбук:

Освен пред съда, плагиатство в академичната сфера се доказва и пред Етична комисия на съответния университет. Съществуването на такива комисии е израз на академичната автономия на висшите училища у нас. Правомощията на етичните комисии са сериозни - установят ли плагиатство, те излизат с доклад и предложение до ректора на висшето училище да освободи от длъжност члена на академичния си състав, за когото е установено плагиатството. Това е така, защото според Етичния кодекс на академичната общност на СУ "Недопустимо е плагиатството. Изследователите трябва да признават и уважават приноса на другите изследователи и да се придържат към правилата за коректно изброяване и цитиране на източниците." Не реагира ли академичната общност адекватно, то уличеният в плагиатсво преподавател повлича след себе си и нея. Затова процедурата пред етичните комисии се осъществява независимо от наказателни или граждански производства пред съда.

Из Вътрешните правила за извършване на проверка за плагиатство и недостоверност на научни данни в научни трудове на членовете на академичния състав на Софийски университет „Св. Климент Охридски“:

Чл. 1 (1) Настоящите Вътрешни правила за установяване на плагиатство и недостоверност на научни данни в научната продукция на академичния и неакадемичния състав в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ определят реда и процедурите, по които Висшето училище има правото и задължението да констатира плагиатство и недостоверност на представените научни данни и да предприеме последващи действия спрямо лицата, допуснали такива нарушения. Те се прилагат независимо от вида на трудовото правоотношение на лицата, спрямо които е образувана проверката. Процедурите се прилагат по отношение на лица, заемащи академични и неакадемични длъжности, както и в процедурите по придобиване на ОНС „Доктор“ и НС „Доктор на науките“, провеждани в Университета.

(2) Настоящите процедури имат характера на „установен ред“ по смисъла на чл. 58, ал. 1, т. 4 от ЗВО и „законоустановен ред“ по смисъла на чл. 35, ал. 1, т. 1 ЗРАСРБ.

Чл. 2 (2) Проверките на сигнали по настоящите Вътрешни правила се образуват и провеждат независимо от сигнализирането на прокуратурата по реда на Наказателно процесуалния кодекс (НПК), евентуално образуването на производството от частен характер по тъжба на пострадалото лице във връзка с извършено престъпление по чл. 173 от Наказателния кодекс (НК) или граждански иск за нарушено авторство и авторски права по гражданскоправен ред.

(4) Установяването на плагиатство и недостоверност на представените научни данни не е обвързано със срок и не се влияе от момента на публикуване на научната творба, за която се твърди наличие на плагиатство или недостоверност на представените научни данни.

Чл. 11 (5) Окончателното решение за наличието или липсата на плагиатство или недостоверност на представените научни данни се взема от Етичната комисия на СУ на основание становищата на експертите, мнението на лицето, срещу което е подаден сигналът, и на събраните доказателства, и се оформя в доклад на същата в срок до 7 календарни дни след събирането на горните.

(6) Докладът, съдържащ решението на Етичната комисия, се изпраща на ректора с оглед изпълнение на правомощията му по чл. 58, ал. 1, т. 4 ЗВО и чл. 35 ЗРАСРБ в случай, че е установено плагиатство или недостоверност на представените научни данни.

Из Закона за висшето образование (ЗВО):

Чл. 58 (1) Членовете на академичния състав се освобождават от длъжност със заповед на ректора:

т. 4 при доказано по установения ред плагиатство в научните трудове;

Линк към Вътрешните правила -> https://www.uni-sofia.bg/.../Vatrechni+pravila...

Линк към ЗВО -> https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2133647361

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес