АБВ посъветваха президента Румен Радев да насрочи парламентарните избори след 18 април. Според партията най-приемливата дата е около 15-16 май.
Още: Парламентът продължава да бърза със спирането на избора на Сарафов
Още: Клюка или истина: Асен Василев каза как ще действа ПП-ДБ при кабинет "Росен Желязков" с БСП и ИТН
"Нашето мнение, че във всички случаи трябва да се мисли за дата за провеждане на изборите от 18 април нататък, но добрата, силната и приемлива дата е 15-16 май, каза лидерът на Румен Петков по време на консултациите при президента във връзка с организацията и провеждането на предстоящия парламентарен вот.
По думите му, до тази дата ще има възможност да се е случило по-мащабно ваксиниране.
Още: Проф. Киров: Няма срок, в който парламентът да отнема депутатски имунитети
Още: Парламентът изслушва Главчев за виртуалните опашки на "Дунав мост"
"Правителството съзнателно смачква процеса с машинното гласуването, за да няма после и електронно", заяви още Румен Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски пристигна в Рим за среща с Мелони
Още: Хасан Адемов: На този етап не участваме в разговори, ние сме за редовно правителство
По думите на Петков, правителството пречи за машинния вот, като той допълни и че фирмата, която ще ги доставя е регистрирана в офшорна зона.
"Досега в консултациите звучи "удължен изборен ден". Може би доброто решение е стартиране на изборния процес на 15 май сутринта в 07.00. Прекратяване временно вечерта в 19.00. Подновяване на изборния процес на другата сутрин в 07.00. Прекратяване и окончателно приключване на изборния процес на обяд в 12.00, което ще даде възможност в светлата част на дена да приключи работата на секционните, районните и преди това общинските избирателни комисии и да не сме свидетели на това нощно претоварване на секционните избирателни комисии и изборната администрация", обясни той.
"Участниците в изборния процес. Не говорим за повече от 180 000 души като организация. 70-75 000 членове на СИК, РИК, изборна администрация като цяло, полиция и т.н. Тук са и задължителните маски, дезинфектанти и ръкавици – това не подлежи на коментар. Във всеки случаи тези, които са подложени на най-сериозен риск – членовете на секционните комисии, би трябвало да бъдат с цяло снаряжение. Това налага да се осмисли много внимателно времето за провеждането на изборите", добави лидерът на ПП АБВ.
Още: Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП на предстоящия конгрес
Още: Правната комисия обедини предложенията за спиране на избора на Сарафов
Според Петков е задължително да има камери.
"От 24.00 часа преди стартиране на изборния ден до окончателно показване на протоколите и възможност за наблюдателите и застъпниците чрез тези камери да проследяват изборния процес", посочи той.
От своя страна, президентът коментира предложението на АБВ за провеждане на изборите в два последователни дни. Според държавният глава, това крие допълнителни рискове, като открит остава кой и къде ще съхранява бюлетините през нощта.
"Има консенсус, че трябва да има промяна в Изборния кодекс", заяви още държавният глава Румен Радев.