Осем български евродепутати от общо 17 не участваха в гласуването в зала днес, с което Гладоморът беше признат за геноцид над украинския народ. Става въпрос за петимата социалисти, двама от Европейската народна партия и Илхан Кючюк от „Обнови Европа“.
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София
507 евродепутати подкрепиха резолюцията, 12 бяха „против“, а 17 се въздържаха. Нито един от петимата български социалисти в ЕП – Сергей Станишев (роден в Херсон), Петър Витанов, Иво Христов, Цветелина Пенкова и Елена Йончева, не участва във вота. Преди около месец те гласуваха против резолюцията, която призна Русия за държава спонсор на тероризма.
Двама от ЕНП – Емил Радев и Ева Майдел – също не са се включили, става ясно от проверка на поименното гласуване. Кючюк пък не е гласувал, защото напусна сесията в Страсбург заради среща на евролидерите от Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ). Кючюк, който изразява твърда подкрепа за Украйна, е съпредседател на АЛДЕ.
Двама български евродепутати са сред вносителите на днешната резолюция за Гладомора – Андрей Ковачев и Александър Йорданов от ЕНП.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци
Деветте български представители, участвали във вота, са подкрепили документа. С него умишлено причиненият глад от съветския лидер Йосиф Сталин от 1932-1933 г. бе признат за геноцид на милиони украинци.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как коалицията ще остане единна и ще управлява? Анализ на депутат на Доган
Още: Явор Божанков посочи грешките на ПП-ДБ и кои са министри на Борисов
Във връзка с това Европейският парламент призова Русия - "като основен наследник на Съветския съюз“ - да признае официално Гладомора и да се извини за тези престъпления. ЕП призова "всички държави и международни организации, които все още не са признали Гладомора за геноцид, да го направят". Няколко страни вече го сториха – сред тях Германия, Румъния и др.