Точно 36 674 от нужните 500 хил. подписа не достигат в подписката за референдум за изборните правила, за да бъде парламентът задължен по закон да насрочи дата за допитване. Това става ясно от протокол от ГРАО за проверката на парафите, внесени от Инициативен комитет начело с юриста проф. Георги Близнашки.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Инициативата беше в подкрепа на настояването и на президента Росен Плевнелиев народът да се произнесе дали да има мажоритарен вот, дали гласуването да е задължително и дали то да става и по електронен път.
Комитетът, мощно подкрепен от ГЕРБ, внесе 571 612 парафа за референдум. Според проверката на ГРАО обаче 108 286 от тях са невалидни, пише "Труд". Най-много са невалидните ЕГН във формулярите - 63 296. Над 17 хил. са записаните по няколко пъти имена, а около 22 000 - сгрешените адреси.
По закон парламентът трябва да уведоми комитета за пропуските и да му даде срок от 1 месец да ги попълни. Ако и тогава в подписката има под 500 000 валидни парафа, НС не е длъжен да свика референдум. В обратния случай допитването е задължително, а парламентът по закон може само да редактира въпросите.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
Шефът на Народното събрание Михаил Миков вече е разпределил казуса в правната комисия. Тя също има 1 месец, за да се произнесе трябва ли да има референдум.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка