Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 проекта за промяна на Европа предлагат от ПЕС

01 март 2014, 15:31 часа • 18312 прочитания

ПЕС издигна като обединен кандидат Мартин Шулц за поста председател на ЕК на предстоящите европейски избори. Кандидатурата на Шулц бе издигната с 368 гласа "за" от общо 405.

Единодушно днес бе приет Манифестът на Конгреса на ПЕС в Рим под мотото: ЕС трябва да се промени.

ПЕС с 10 обещания, ако спечели майските избори

Време е да поставим работните места на първо място. Това е първият и основен приоритет: европейците, мъже и жени, трябва да имат достойна работа, която гарантира добро качество на живот. Но ето какъв е резултатът от последните пет години в цифри: близо 27 милиона европейци, които искат да се трудят, не могат да си намерят работа, включително и почти четвърт от младежите в Европа. 120 милиона европейци живеят на или под прага на бедността. Създаването на работни места за младите хора ще е предизвикателство, което ще предопредели бъдещето на това поколение и на следващото, и ще остане ключов приоритет за нас като дългосрочен ангажимент за пълна заетост. Централно място в нашата стратегия заема пълното прилагане на нашия план за младежка гаранция. За да има успех, ще увеличим значително сегашния бюджет и ще я разширим, за да обхване всички млади хора под 30 години. За да създадем работни места, ще наложим амбициозна Европейска индустриална политика и ще подкрепим нашата социална икономика и нашите малки и средни предприятия. Ще насърчаваме иновативните зелени технологии и ще подобрим представянето на нашите икономики.

Искаме да сложим край на социалния дъмпинг като прекратим практиките, свързани с експлоатацията на работници и назначаването им на краткосрочни договори, които накърняват правата на много европейци. Искаме да подкрепим социалната справедливост. Ще настояваме за силни правила, които да гарантират равно заплащане за равен труд и спазването на правата на трудещите се и на качеството на работните места, да укрепим правата на профсъюзите, да подобрим закрилата на работниците, командировани в друга държава като ревизираме Директивата за командироване на работници, и да подобрим сътрудничеството между инспекциите по труда на европейско ниво. Ще въведем достойно минимално заплащане в Европа, установено или в закон или чрез колективно договаряне. Работните места, които създаваме, трябва да позволят на всички граждани да участват в икономиката като горди равностойни партньори. Всички търговски споразумения, включително и това със САЩ, което е в процес на договаряне, трябва да бъдат обвързани с зарилата на човешките и социалните права на хората, на достойния труд, на екологичните стандарти и културата, както и на корпоративната социална отговорност и справедливата търговия.

Време е да рестартираме икономиката. Политиката на икономии засегна нашите икономики и нанесе най-големи щети на онези, които имаха най-малка вина за нея. За да създадем работни места и да рестартираме икономиката, ще приоритизираме иновациите, изследванията, обучението и политика за интелигентна реиндустриализация, така че удивителните открития на европейските лаборатории и университети да могат да се превърнат в повече работни места за трудещите се в Европа. Нашето решение е повече място за маневри за инвестиции чрез националните бюджети, които да разширяват вместо да свиват нашата икономика. Докато кризата показа, че еврото може да бъде ефективен буфер, последните пет години демонстрираха, че Европейският икономически и паричен съюз е конструкция, която още не е завършена. Беше доказана важността от споделяне на отговорности и права в рамките на евро-зоната. Ще намалим дефицитите по устойчив и справедлив начин и ще управляваме публичния дълг в Европа с нови инструменти. Искаме да въведем реална координация на икономическите и данъчните политики в евро-зоната, която да отчита социалните ефекти на вземаните решения върху Вашата общност. Европейският парламент и националните парламенти трябва да запазят своя суверенитет и да бъдат изцяло ангажирани в упражняването на демократичен контрол върху тези политики. Наследството на Тройката в това отношение е несъмнен провал. След края на мисиите на Тройката, трябва да установим друг демократичен, социално отговорен и заслужаващ доверие модел, в рамките на Договорите. Ще бъдем строги пазители на публичните средства като повишим качеството на публичните разходи, премахнем излишните и насочим разходите, за да получим в замяна най-висока стойност за европейските граждани. Борбата срещу данъчните измами и укриването на данъци (в размер на около един трилион евро на година) е ключов приоритет за справедливите данъчни системи. Намаляването наполовина на укриването на данъци до 2020 и закриването на данъчните убежища са наши ключови приоритети. Искаме да наложим данъчни правила, които да гарантират прозрачността и да осуетят укриването на данъци.

Европейците трябваше да платят за грешките и безотговорността на нерегулираните финансови пазари. Спасяването на банките коства на данъкоплатците 1.6 трилиона евро. През последните пет години финансовият сектор твърдеше, че се е поучил от грешките си. Ще се уверим, че банките няма да си играят с човешки животи никога повече. Вместо това ние трябва активно да изградим рамка, която ще накара финансовия сектор да работи за реалната икономика и ще допринесе справедливо към обществото. Регулирането ще накара банките да служат на Вашата общност вместо да я ограбват. Инвеститорите трябва да поемат отговорността за загубите на банките, а не само да разпределят ползите от техните печалби. Ще задълбочим регулирането на банковия сектор, ще ограничим финансовите спекулации и ще въведем адекватно разделение между търговското и инвестиционното банкиране. Ще сложим таван на бонусите на банкерите и ще ускорим въвеждането на данък върху финансовите транзакции, за който настояване от години, като справедлив принос на финансовия сектор към обществото. Ще настояваме за създаването на независима и публична Европейска агенция за кредитен рейтинг. Ще продължим усилията си да изградим Банков съюз, предназначен да защити европейските граждани и да осигури равноправен и справедлив достъп до кредитиране в Европа.

Десницата използва неолиберални политики да ограничи възможностите, които хората имаха да се възстановят след времената на криза. Ние ще се борим за Европа, която не изоставя никого. Достойните доходи, качествените и достъпни образование, жилищно настаняване, включително и социално такова, здравеопазване, грижи за деца и възрастни хора и адекватните пенсии, са основни компоненти на нашите общества. За да постигне тези цели, ЕС трябва да подкрепи страните-членки в ефективното и справедливо преразпределение на богатството и възможностите. Задължителните цели за заетост, образование и социална кохезия са ключови. Социалната политика трябва да бъде прокарвана и чрез всички останали европейски политики. Трябва да гарантираме, че ЕС е един истински социален съюз, толкова колкото е икономически съюз: икономическите свободи не бива да имат предимство пред социалните права. Ще дадем възможност на европейците да развият своя потенциал като инвестират в образование, умения, грижи за децата, обучение през целия живот, култура, студентска мобилност, изследвания и знание.

Принципът на равенството трябва да бъде в основата на смисъла на европейското гражданство. Всички ще спечелим, ако живеем в по-равнопоставено общество. Гарантирането, насърчаването и разширяването на правата на жените и равнопоставеността на половете остава един от нашите водещи приоритети. Нуждаем се от задължителни правила за намаляване на разликата в заплащането на труда и в пенсиите на мъжете и жените. Съвместяването на семейните и професионални ангажименти трябва да означава да се насърчава баланса, а не саможертвата. Застъпването за свободния избор на жените и достъпът им до сексуални и репродуктивни права трябва да бъде гарантиран незабавно и убедително пред лицето на отстъплението на консерваторите. Ние ще бъдем неуморни пред лицето на всички форми на расизъм, сексизъм, хомофобия, трансфобия и нетолерантност. Ние заставаме зад ценностите равенство и не-дискриминация и отстояваме, че мъжете и жените трябва да споделят работа, власт, време, роля, както в публичната, така и в частната сфера. Ние гарантираме правата и благосъстоянието на децата, както и това, че на никой няма да бъде отказана работа, позиция, бъдеще или какво и да е основно право заради цвят на кожата, сексуална ориентация, идентичност, религия, възраст, пол, недъг, политическо мнение или какъвто и да е друг признак.

За да се справим с възхода на екстремизма ние ще се борим за Европа, която уважава правата и задълженията на всички, а не такава, основана на предразсъдъци, омраза и разделение. Всеки трябва да има възможност да се бори и да допринася към обществата, в които живеем. Свободното движение на хора е право и основополагащ принцип на ЕС. Правата на гражданите и техните законно признати семейства трябва да бъдат уважавани, а ние трябва да борим с измамите и злоупотребите. В политиката за миграция и убежище трябва да бъде демонстрирана истинска солидарност между всички страни-членки трябва, за да избегнем още човешки трагедии, като следва да бъдат заделени достатъчно ресурси. За да спасят човешки животи, Европа и страните-членки трябва да действат солидарно и да имат механизми да споделят отговорностите. Искаме ефективни политики за интеграция, участие и помощ за страните, които имигрантите са напуснали. Борбата срещу трафика на хора трябва да бъде подсилена.

Европейските граждани заслужават да живеят сигурен и здравословен живот. Искаме по-строги правила за овластяване на потребителите. Ние ще защитаваме правата на европейците да се наслаждават на сигурни храни, сигурни продукти и сигурна среда на живот. Оценяваме стратегическата роля на селското и рибното стопанство и искаме да насърчим устойчивото и благоденстващо развитие на селата в Европа. ЕС трябва да се адаптира към новите предизвикателства, особено по отношение на дигиталния дневен ред, и да гарантира широк достъп до интернет. защитата на личните данни на гражданите и достъпа до информация. Нуждаем се от солидно европейско законодателство за закрила на личните данни на потребителите и на достъпа до информация. Намирането на правилния баланс между закрилата на личността, свободата и сигурността е жизнено важно. ЕС трябва да гарантира правото на гражданите на сигурност чрез насърчаване на сътрудничеството в борбата срещу организираната и трансграничната престъпност.

За първи път в историята на ЕС ще имате глас в определянето на Председателя на Европейската комисия. Горди сме да направим тази реална стъпка към по-демократична Европа и да посочим пътя, който днес следват други политически партии. Европейският съюз е политически съюз, който гарантира равенството на своите граждани и на своите страни-членки. Европейските граждани, гражданското общество и социалните актьори трябва да имат пълно демократично участие в и контрол върху решенията на ЕС. Ще насърчаваме водещата роля на Европейския парламент, който има законодателни, бюджетни и контролни правомощия, като европейска институция, която представлява европейските граждани. Решенията трябва да се вземат на най-подходящо ниво – местно, регионално, национално, европейско, в интерес на европейските граждани. Всички политики трябва да бъдат ефикасни, съобразени с демократичните ценности, насочени към борба с корупцията и служещи на интересите на гражданите по открит и прозрачен начин. Ще въведем ефективен европейски отговор на нарушаването на основните права, демокрацията и върховенството на закона.

ЕС следва да си възвърне глобалното лидерство в борбата с измененията на климата и закрилата на природата и природните богатства. Това изисква тясно сътрудничество с нашите глобални партньори и това да водим чрез личен пример. Ще подкрепяме чистите технологии и екологичното производство. Наближаваме срока 2020, затова ще подкрепяме задължителни цели за по-нататъшно намаляване на въглеродните емисии, увеличаване на употребата на възобновяема енергия и подобряване на енергийната ефективност. Ще насърчим въвеждането на проектни облигации за финансирането на добри инвестиции в зелена икономика, възобновяема енергия и технология. Производството, потреблението и моделите на придвижване трябва да се променят, а рециклирането трябва да се прилага повече. Така ще намалим натиска върху оскъдните природни богатства и ще помогнем да се намалят сметките за електричество и екологичния отпечатък на гражданите. Ще се борим срещу енергийната бедност и ще гарантираме минимален достъп до енергия за всички.

Европейският съюз трябва да се осланя на универсалните принципи на демокрация, мир и спазване на правата на човека, включително правата на децата и жените. В глобализирания и променящ се свят, с конфликти и задълбочаващи се неравенства, Европа следва да бъде глобален играч. Трябва да изградим силни съюзи за намиране на отговор на общите предизвикателства. Искаме Европа да има силен глас и подходящ инструментариум да бъде водеща в насърчаване на мира, демократизацията и споделения просперитет в целия свят. Европа обединява отбрана, развитие и дипломатически усилия, за да максимизира позитивните ефекти в своята външна политика. ЕС трябва да бъде ефективен агент за мир в света и ефективен застъпник за отбранително сътрудничество. Трябва да подкрепим хората, борещи се за демокрация, социална справедливост, не дискриминация и свобода от всяка форма на окупация навсякъде по света. Ще подкрепим Източното партньорство като важен инструмент за сближаване на страните и ще насърчаваме силните отношения със Средиземноморието. Трябва да продължим да подкрепяме разширяването. Основните права и европейските ценности трябва еднозначно да бъдат подкрепяни при всяко следващо разширяване. Ние следва да се борим с глобалните неравенства и бедност като превърнем Целите на хилядолетието и Дневният ред за развитие след 2015 г. в успех.

С тези 10 проекта ние социалистите, социалдемократите, лейбъристите, демократите и прогресивните партии, ще променим Европа през следващите пет години, се казва в Манифеста на ПЕС. Разчитаме на Вашия глас и ще работим неуморно във Ваш интерес. Заедно ще променим Европа, завършва най-важният документ, приет днес от делегатите на Конгреса на ПЕС в Рим.

Източник: БГНЕС

Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес