Над 20% разлика между това, което е отчетено във флаш паметите на машините за гласуване в рамките на машинното гласуване на седмите поред избори за Народно събрание за само 3 години и това, което е пренесено и вписано в протоколите. Това е основното заключение на анализ на неправителствената организация "Демократичен център".
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Лицата на организацията са Благовест Кирилов, депутат в три парламента и бивш зам.-министър на електронното управление, както и бивш съветник на вицепремиера по обществен ред и сигурност; Стоил Цицелков, член на Обществения съвет на ЦИК; Александър Стоянов, бивш зам.-министър на регионалното развитие и бивш началник на кабинета на вицепремиера по обществен ред и сигурност и Десислава Николова, политолог и председател на "МлаДА България".
Още: Царят е гол: Имаме си видеонаблюдение на изборните измами и по закон нищо не може да се направи
Пореден изборен шок: Вече свикваме
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Анализът е направен с изкуствен интелект, като са извлечени данните от машините за гласуване, въведени на сайта на ЦИК и данните от протоколите, качени на сайта на ЦИК. Резултатът – 22,42% разминаване между двете бази!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
Най-ощетената формация като брой абсолютни гласове е ПП-ДБ – 2385 гласа по-малко в протоколите за тях, отколкото са отчетени от флаш паметите на машините. На второ място е ГЕРБ-СДС – 1926 гласа по-малко в протоколите от това, което е имало във флаш паметта на машините. При "Възраждане" разликата е 1425 гласа надолу. ДПС на Делян Пеевски е с грешка от "само" 499 гласа, докато АПС (ДПС на Доган) губи 400 гласа. А "Величие" е по-назад в опашката – 368 гласа загуба.
Всъщност според анализа няма формация от всички участвали, при която гласовете, вписани в протоколите, да са повече от тези, които показват флашките. Това поставя на първо място въпросът за грамотността на броящите, за организацията и вероятно за съвестта.
Още: Изопачаване на избори: Обяснения за тънкостите
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
Припомняме, че с промени в Изборния кодекс, машините за гласуване на практика бяха превърнати в принтери. Вместо да се извършва броене на база данните във флаш паметта им, което ставаше преди 23 декември, 2022 година, сега машинното гласуване е нещо съвсем различно: който гласува на машина, получава "разписка", която пуска в урна и после броенето е ръчно. Благодарности за това на т.нар. "хартиена коалиция", която освен че направи машините принтери, върна и хартиената бюлетина: ГЕРБ, ДПС (преди да се разцепи, т.е. когато санкционираният за корупция по Глобалния акт "Магнитски" Делян Пеевски и Ахмед Доган нямаха промени) и БСП: Парламентът отхвърли ветото на Радев, хартиената бюлетина официално се завръща
Пълният анализ на "Демократичен център": ТУК!