Жители на родопското село Храбрино объркаха чуждестранни студенти по медицина с нелегални мигранти и ги задържаха, предава bTV.
Още: С тържествена заря-проверка приключиха честванията по случай 3 март в Пловдив
Още: Стотици пловдивчани почетоха 147-та годишнина от Освобождението на България (СНИМКИ)
Жителите на селото забелязали в неделя по обяд чужденците. „Казаха, че били избягали от някакъв лагер – партизански лагер. Партизанско село сме, бягат тук“, споделя възрастна жена от Храбрино. „Отидоха горе до завоя и се върнаха. Казали им тук надолу да вървят и те тръгнали по улицата надолу. Брадати някакви, като партизани“, твърди Копринка Караджова от селото. „Тук на моста бяха – ходят надолу-нагоре, ама не можах да видя накъде отидоха. Някъде в оная вилна зона са ходили. Обикалят, приятел, крадат всичко, чувате ли ме?! Много е напечено положението в България“, споделя Асен Хаджиев.
Според местните непознатите мъже излезли от гората и изглеждали дезориентирани. Затова те решили бързо да ги неутрализират. „Задържахме ги до идването на полицията – да може полицаите да извършат проверката. Не, не говореха български. Вървяха пеш. Полицията беше вече уведомена. Просто се наложи да ги спрем, докато дойдат и ги проверят“, обяснява по телефона участник в гражданския арест.
Още: Броят на чуждите студенти у нас расте, българските - намаляват
Още: Кметът на Пловдив се включи в залесителната кампания в район „Южен“
Още: Подписаха договор за облагородяване на калните петна в Пловдив
Полицията
Полицията обаче установява, че няма проблем. „Оказва се, че това са младежи – студенти, които се обучават в Медицинския университет в Пловдив“, обяснява Анелия Влахкинова, говорител на ОД МВР-Пловдив. „Полицията винаги адмирира бързото и своевременно подаване на сигнали, когато хората станат очевидци на закононарушения или престъпления, но такъв начин на действие хората сами да предприемат мерки срещу други лица, не е приемлив, защото в случая се оказва, че това са група млади хора, които са тръгнали на туристическа обиколка в региона“, допълни Влахкинова.
Когато разбраха, че са задържали студенти по медицина, а не нелегални мигранти, авторите на гражданския арест пожелаха да запазят анонимност и се оправдаха с необичайния външен вид на планинарите.
Още: Пловдив ще е домакин на Глобалната конференция за винен туризъм
Още: Разбиха депо за наркотици в Пловдив, трима са арестувани
Още: Искат облекчаване на процедурите за прием на чуждестранни студенти у нас
*Заглавната снимка е илюстративна!
Още: Побратимените Пловдив и Солун засилват сътрудничеството
Още: Пловдив посреща 3 март с целодневна празнична програма и вечерна проверка-заря