Мъж, страдащ от рядко срещаното онкологично заболяване рак на гърдата, се лекува успешно вече 9 години в КОЦ – Пловдив, съобщиха от лечебното заведение. Пациентът е бил диагностициран на 49-годишна възраст в максимално напреднал стадий през 2010 година.
„Мъжът е имал засегнати 11 лимфни възли. За щастие, обаче, не е имало далечни метастази. Минал е през цялото комплексно лечение – операция, химиотерапия, лъчетерапия, а след това и хормонално лечение“, разказва началникът на Първо отделение по медицинска онкология в КОЦ – Пловдив д-р Антоанета Томова. Последните шест години се редуват различни модерни лекарствени терапии. Вече е в относително добро физическо състояние и качество на живот. Ние продължаваме да се борим за него, след като сме постигнали нелош контрол на болестта, допълни д-р Томова.
Ракът на млечната жлеза не е само женско заболяване. От него боледуват и мъжете. То се среща рядко – в 1 процент от случаите с рак на гърдата и при двата пола. Обществото дори не подозира, че „силният пол” може да бъде засегнат от тази болест. Заболяването се диагностицира по-късно, а биологията на тумора е по-агресивна. Според специалистите в ръководения от хирургът-онколог д-р Парашкев Цветков център се забелязва зачестяване на тези случаи при мъжете. От 2016 година досега в Комплексния онкологичен център са лекувани 15 пациенти. В цялата страна се откриват около 40 случая като заболеваемостта всяка година се увеличава с 1,1 процента, съобщи началникът на хирургично отделение д-р Валентин Иванов.
За рака на гърдата при мъжете няма скрининг, не се провеждат профлактични прегледи, така както е при жените. По тези причини мъжете с карцином на млечната жлеза идват в по-напреднали стадии, а това прави лечението им по-трудно. Смъртността при мъжете с рак на млечната жлеза е по-висока, отколкото при жените. Клиничната картина е същата като при жените – тумор на гърдата, болка, уплътнение, деформация в по-напредналите случаи, увеличени лимфни възли под мишницата, над ключицата и др. Много е важно при подобни симптоми пациентът да потърси помощ от онколог.
Специалистите от КОЦ – Пловдив напомнят, че в семейства, където мъже или жени са имали онкологични заболявания – майки, сестри, лели, братовчедки, са имали рак на гърдата, на яйчници, генетично са по-предразположени към заболяването. Добре е тези хора да не пропускат профилактичните прегледи и то при сериозни онкоспециалисти.