Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След месец ще бъде ясен резултатът от пробите за уран в Първомай

19 април 2017, 21:15 часа • 1200 прочитания

Здравните инспектори взеха повторни проби от чешмите на хората в района на Първомай. Очаква се след около месец да станат ясни окончателните резултати за концентрацията на уран във водата.

Още: В Пловдив откриха стенопис за 20-атата годишнина членство на България в НАТО

Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив

Все още няма забрана за пиене от чешмите, но голяма част от хората казват, че си купуват вода. Те не са изненадани от новината. Всички говорят за добива на уран край квартал "Дебър", приключил преди повече от 30 години, предаде bTV.

Изоставените постройки, където се е добивал уранът, се намират само на няколкостотин метра от последните къщи на Първомай и все още личат следите от добива.

От кметството отхвърлят възможността старите уранови находища да са замърсили водата за пиене, тъй като разстоянието до водохранилището е около 4-5 км. Тежкият метал няма цвят и мирис.

Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост

Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“

В село Караджалово един от двата кладенеца е затворен заради наличието на уран в него. Хората не смеят да ползват водата за питейни нужди.

Припомняме, че по-рано днес стана ясно, че най-голямото регистрирано количество на уран във водата на Първомай е 0,044 милиграма на литър - в един от затворените кладенци, кладенец номер 11, като количествата са нищожни, увери д-р Цвета Иванова от Здравната инспекция в Пловдив (РЗИ-Пловдив). Максималната допустима граница е 0,03 милиграма на литър, уточни Иванова.

Уран 238 е 99% от цялото открито количество, но пълни резултати от изследванията ще излязат до един месец. 3 от общо 13 кладенеца при Първомай са затворени от 12 април, т.е. два месеца след вземане на пробите. Иванова уточни, че толкова време е трябвало, за да има някакви резултати. Тя каза, че опасност за здравето на хората е нямало, защото става въпрос за много малко завишение. Резултатът е регистриран само в тръбните кладенци, не при чешмите на хората, уточни специалистът, намеквайки, че до чешмите всъщност би трябвало да има още по-голямо разреждане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес