Пресконференция по проект „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи в Община Пловдив чрез подобрен достъп до образование, заетост и здраве“ се проведе на 30-ти март 2023 г. в Дома на културата „Борис Христов“ - Пловдив.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
Участие в нея взеха Георги Титюков - зам.-кмет на Община Пловдив с ресор „Спорт, младежки дейности и социална политика“, Зоя Петрушева - ръководител на проекта, Станислава Ташева - експерт „Проекти и събития“ към Общинска фондация „Пловдив 2019“, Стефка Симеонова - образователен експерт, и Алекс Леви - мениджър на случай.
Чрез изпълнението на този проект, който се финансира по две оперативни програми - „Развитие на човешките ресурси“ (ОП РЧР) и „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР), Община Пловдив работи за осъществяването на интегрирана програма за социално-икономическа интеграция на ромите и други уязвими етнически малцинства.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
Проектът има за основна цел да подобри качеството на живот и да намали бедността и социалното изключване на хора от уязвими етнически общности в Община Пловдив чрез прилагане на интегриран подход за включване в пазара на труда, достъп до образование и обучение, достъп до социални и здравни услуги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
Проектът започна на 07.07.2021 г. и завършва на 30.06.2023 г., като към момента в неговите дейности са обхванати над 1400 души. Той има два компонента, тъй като получава финансиране по две оперативни програми. Средствата, предоставени по ОП НОИР са 373 932.38 лв., а по ОП РЧР - 1 190 023.33 лв.
По компонента с финансиране от ОП РЧР се осъществяват дейности за социално-икономическа и здравна интеграция на уязвимите етнически малцинства в Пловдив. Партньори в неговото изпълнение са Общинско предприятие „Градини и паркове“ и Общинска фондация „Пловдив 2019“. В рамките на този компонент над 800 души са консултирани за включване в пазара на труда. Назначените по проекта мениджъри на случай и трудови медиатори помагат на потребителите чрез изготвяне на професионална автобиография – европейски формат; професионален профил; план график за търсене на работа. Към момента над 250 лица са насочени към регистрация в Дирекция „Бюро по труда“ – Пловдив, а 125 души са насочени към включване в самостоятелна форма на обучение в СУ „Найден Геров“. Общо 126 лица са консултирани за застъпничество пред институции, като най-често потребителите имат нужда от съдействие при попълване на заявление за детски надбавки, социални помощи, енергийни помощи за отоплителния сезон и други. Активно се работи с потребителите за включването им в регистъра за настаняване в социални жилища на Община Пловдив, които в момента се изграждат на ул. „Владая“.
Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян
Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив
През обученията за възрастни, организирани по проекта, са преминали общо 118 души. Проведени са обучения за компетентност по роден език с 54 души, обучения за дигитална компетентност с 20 души, мотивационни обучения с 40 души, и обучения за придобиване на част от професия „озеленител“ с 4 души.
От началото на проекта до момента са сключени трудови договори за субсидирана заетост в Общинско предприятие „Градини и паркове“ с над 80 лица. Част от тях са напуснали, а друга част продължават да работят и към момента. С потребителите, които напускат субсидираната заетост преди изтичане на една година от започване на работа, се работи активно за оставане в предприятието или проекта.
Дейностите за подобряване на достъпа на целевата група до здравно-социални услуги се изпълняват от партньора Общинска фондация „Пловдив 2019“. Редовно се провеждат здравно-просветни кампании в етнически сегрегираните квартали на Пловдив, като в тях към момента са обхванати над 350 души. В рамките на проекта Фондацията организира и обучения на ромски лидери.
По компонента за образователните дейности, финансиран от ОП НОИР, партньори на Община Пловдив са следните десет учебни заведения, които се намират в етническите райони на Пловдив: четири училища СУ “Н. Геров“, НУ “К. Нектариев“, ОбУ “П. Славейков“, ОУ“П. Волов“ и шест детски градини – ДГ “Лилия, ДГ “Наталия“, ДГ “Маргаритка“, ДГ “Родина“, ДГ “Биляна“, ДГ “Щастливо детство“.
За превенция на ранното отпадане от образование се организират различни извънкласни дейности по български език, изобразителни изкуства, музика и спорт, като във връзка с това са наети учители и образователни медиатори. Над 500 деца от етническите малцинства и техните родители са обхванати в образователните дейности по проекта. Организирани и проведени са множество празнични прояви - изложби, концерти, участие в районни и градски прояви, както и участия в спортни турнири.
Специална дейност на проекта има и за цел да направи културните институции в града достъпни за децата от уязвими етнически малцинства и техните семейства. В рамките на проекта до сега са организирани 5 посещения на театрални и музикални постановки в ДК “Борис Христов“. Децата посетиха също така и следните музеи: Римски стадион, Природонаучния музей, Къща на Златю Бояджиев, къща „Хиндлиян“, Исторически музей „Възраждане“, Антична аптека в Стария град, Градска художествена галерия, Малка Базилика, Епископска базилика Филипопол и др. Тези визити се съпровождат от беседи на уредник и прожекция на филми. След всяко посещение в заниманията по езикова интеграция по проекта децата разказват за своите преживявания, рисуват в часовете по изобразително изкуство и по този начин се постига интегративният ефект от цялостната работа по овладяване на езика.