Днес в Пловдив беше отбелязана 167-та годишнина от рождението на Стефан Стамболов на едноименния площад пред сградата на Община Пловдив. В тържественото честване участваха военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет „Родолюбие“.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
"Цялата държавническа дейност на Стамболов превръща изискванията на деня в повеля за десетилетия. В историята на Третата българска държава няма държавник, който така плътно и така релефно чрез своето дело да е обобщил толкова дългосрочно българската национална стратегия". Това отбеляза в словото си Мария Пашкулева, преподавател по история в Хуманитарна гимназия "Св.Св. Кирил и Методий", Носител на почетен знак за принос в утвърждаването на хуманитарните науки.
"Независимо от недостатъците му няма съмнение, че държавник като Стефан Стамболов е безкрайно необходим в сложните политически игри и днес. За съжаление след смъртта му се оказва, че просто липсват политици от неговия ранг. Сред строителите на нова България Стамболов е безспорно най–ярката фигура. Ревностното национално самочувствие и себеуважение, които проявява в общуването си с чужди дипломати, политици и короновани особи, защитавайки българските интереси, са достоен пример за нас и днес", каза още Мария Пашкулева.
Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Стефан Попов, който припомни в своето художествено въведение, че Стамболов е автор на текста на марша „Не щеме ний богатство“, който става химн на революционното движение. Пеят я народните представители по време на Първото народно събрание на Оборище. Пее я въстаналият народ в Панагюрище, пеят я Ботевите четници от Козлодуй до Стара планина. Пеят я и войниците, отбраняващи родината ни при Сливница. Текстът звучи актуално дори и днес.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
За да почетат 167-та годишнина от рождението на Стамболов и да поднесат венци и цветя, на церемонията присъстваха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, народният представител и бивш кмет на Пловдив (1995-1999) Спас Гърневски, който е и инициатор на изграждането на паметника и за наименуването на площада пред сградата на общината на името на Стефан Стамболов, заместник областният управител Евелина Апостолова, председателят на ОбС Пловдив инж.Александър Държиков, заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
Пред паметника дойдоха още кметовете на райони – Георги Стаменов на "Централен“, Димитър Колев на "Западен“, Иван Стоянов на "Източен“, Стоян Алексиев на "Северен“, Костадин Язов на "Южен“, заместник-кметът на „Тракия“ Веселина Стоянова, общински съветници и медии. Сред гостите бе и инж. Иван Тотев - кмет на Пловдив (2011-2019) и Андон Андонов – Областен управител в мандат 1998-2002 г. Строят бе приет от полковник Костадин Добрев – командир на 110-ти логистичен полк.