Апелативният съд в София окончателно потвърди спирането на вписването на апорта на акциите от Пловдивския панаир от община Варна към "Пълдин туринвест" АД. "Пълдин" е смесено дружество на Община Пловдив и Георги Гергов.
Това решение идва в резултат на заведеното от министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов дело пред съда и на предявените две особени искания. Определението на Апелативния съд, като втора инстанция по обезпечителното производство, е окончателно и не подлежи на обжалване. Още: Министър: Заради бездействие Пловдивският панаир е генерирал огромни загуби
Припомняме, че в началото на август сметките на Пловдивския панаир и на акциите, собственост на Община Варна, бяха запорирани.
До какво води решението на съда сега?
По заведеното от министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов дело пред Софийски градски съд е потвърдено и второто особено искане за налагане на запор върху 16 314 400 броя поименни безналични акции от капитала на „Международен панаир Пловдив“ АД.
Мярката бе допусната по-рано от Софийски градски съд за обезпечение на предявения от държавата, представлявана от министъра на икономиката и индустрията, иск срещу Община Варна за признаване на собствеността на държавата върху 16 314 400 броя поименни безналични акции. Последните представляват 29% от капитала на „Международен панаир Пловдив“ АД. Още: Съдът задължи Агенцията по вписванията да узакони овладяването на Пловдивския панаир от Гергов
"Държавата трябва да запази собствеността си в Пловдивския панаир, но и да работи за развитието на дружеството. Международният панаир - Пловдив не се управлява ефективно, затова Министерството на икономиката и индустрията е фокусирано върху разработването на Стратегия за развитието му", коментира Богдан Богданов.
В началото на юни министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов разпореди пълен правен анализ по казуса с Пловдивския панаир. По-късно Министерският съвет му възложи със свое решение да извърши всички възможни действия в защита на държавния интерес. В средата на юли Министерството на икономиката и индустрията заведе иск за собствеността на акциите, като поиска и спиране на вписването на апорта в Търговския регистър и налагане на запор на акциите в Централния депозитар.
Как започна цялата сага и до какво доведе - четете тук.