Георги Мараджиев е втори мандат кмет на община Стамболийски, като също така е член и на Управителния съвет на Националното сдружение на общините. Чрез профила си във Фейсбук Мараджиев отправи емоционален коментар във връзка с икономическите поражения, които нанася коронавирусът у нас. Кметът на Стамболийски има свое решение на този проблем, като според него то трябва да бъде въведено възможно най-бързо, за да могат общините да оцелеят в извънредната ситуация.
Публикуваме мнението на Георги Мараджиев без редакторска намеса:
Общините вече са в колапс, защото хората не плащат данъци по време на извънредното положение. Данъчните служби реално не отчитат никакви приходи от дълго време, а в същото време нямаме от никъде финансова подкрепа. Искам да споделя и с вас всичко, което казах в интервюто:
Откъде ние кметовете да вземем пари за заплати на администрацията и за чистотата. Колко можем да издържим - седмица, две или месец. Какво ще стане после? Освобождаваме служители, които са обучавани с години и да ги пращаме на борсата!
В тази ситуация е добре държавата да помисли за превеждане целево на средства на общините, за да погасят те старите си задължения към бизнеса. Така с един куршум ще бъдат постигнати два ефекта - хем общините ще се разплатят към фирмите, хем пък те ще могат да живнат и икономиката да тръгне. Казах още, че категорично не приемам предложението на едрия бизнес да бъдат освободени дружествата от такса смет, тъй като не работели. Ами ако и безработните поискат да не плащат, населените места ще бъдат заринати в боклуци.
Нека всеки да си гледа своята сфера. Изумен съм и от това, че още в първите дни на кризата имаше фирми, които започнаха със съкращения и не направиха усилия да задържат кадрите си. Толкова ли не можаха да издържат един месец. Много хора от бизнеса карат коли за над 200 000 лева. Категоричен съм, че на нас - Общините, безлихвените кредити ще са от полза, ако ги има, но за какъв гратисен период, за колко години трябва да се знае! С целевите средства постигаме двоен ефект: Влизат пари в общините, оттам влизат свежи пари в бизнеса и бизнесът няма да си ги сложи в джоба, а ще ги вкара в производство и ще реинвестира без кредит. Това са техни пари, които ще чакат с месеци. А бизнесът, бил едър или среден, да не се меси в политиката на общините. Не са те хората, които ще определят бюджета и план-сметките на общините.
Омръзна ми всеки от всичко да разбира! Да не плащали данък смет! Защо? И два месеца не издържахте и пуснахте хората да се редят на опашки пред Бюрата по труда! Заплатите ги плащаме с месец назад. Нали ги задържате? Не можете да отделите заплати на хората за един месец ли? Не бяха ли за бизнеса най-важният капитал хората? И аз идвам от бизнеса. И аз карам Мерцедес S класа! Сигурно само джантите ни струват повече от осигуровките на част от хората. Да освобождаваме от данъци?! Кой ще чисти утре улиците, кой ще мете, кой ще поддържа паркове, площади. С какви пари? Същият този бизнес утре ще е при нас с инвестиционни намерения. Как ще функционират общините без единствения начин за попълване на бюджета? Така че всяка жаба да си знае гьола.
И още нещо: Кой на коя линия е? Омръзна ми да слушам по различни медии кой е на първа линия. Линията разделя. Това не е добре. Всички сме на първа линия. Няма втора, трета, пета. На коя линия е Бърза помощ? На втора ли? Но не получават допълнителни възнаграждения! А полицаят на КПП-то или джипито. А шофъорът в градския автобус, препълнен с хора, на коя линия е? Моите служители от ГРАО, деловодство,каса, данъчно къде са, че се срещат на ден с десетки хора! Тези хора по производствените цехове, строители, журналисти по-най горещите точки и десетки други? Останалите без работа хора по опашките за безработни! Всички, всички сме на линията, която не трябва да ни разделя. Това е линията на живота, който всички обичаме! Искам да мечтаем, мечтите да ни се сбъдват! Тези сбъднати мечти да направят щастливи не само нас, а и всички наши близки! И да не забравяме, че най-важният капитал за нашата родина България сме ние - хората!
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 16 април