Кметът на Пловдив е получил глоба в размер на 300 лв. заради това, че не изпълнява решението на Върховния касационен съд от 22 юли 2021 г. за привеждане в съответствие с европейските норми на концентрацията на фини прахови частици (ФПЧ10) на територията на общината.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
Това става ясно от окончателно решение на Окръжния съд в Пловдив, съобщи в. "Сега".
Припомняме, че през март 2022 г. екоинспекцията санкционира тогавашния кмет на Пловдив Здравко Димитров заради мръсния въздух - по-точно, защото не са въведени мерки от програмата, изготвена от общината, за да се подобри качеството на атмосферния въздух.
Още: Приеха Бюджет 2024: Пловдив ще разполага с 684 млн. лева
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
Решението на ВКС
На 22 юли 2021 г. върховният съд задължи местните власти за една година да предприемат всички нужни мерки, за да изчистят мръсния въздух в града. Изпълнителното дело срещу пловдивския кмет е заведено от адвокат Михаил Екимджиев и Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека", които инициираха и процеса срещу Пловдив.
Кметът обжалва глобата от 300 лв., наложена му от държавен съдебен изпълнител. Окръжният съд в Пловдив обаче прие, че може да се направи обоснован извод, че е налице неизпълнение на задълженията, посочени във влязло в сила съдебно решение. Кметът не е представил доказателства за ефективни мерки и действия за опазване на качеството на атмосферния въздух в града. Затова и налагането на глобата е законосъобразно действие на съдебния изпълнител, приемат съдиите Стефка Михова, Борис Илиев и Николай Стоянов.
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
Още: Колко ще струва демонтажът на "Альоша"? Кметът на Пловдив възложи проверка
Какво значи достигане на допустимите нива на фини прахови частици?
В друго производство съдът вече е посочвал какво означава достигането на допустимите нива на фини прахови частици, като се е позовал на наредба по темата, в която са отразени средноденонощните и средногодишните норми за опазване на човешкото здраве, както и допустимите отклонения от тях. Съдът е приел, че не е налице основание да се счита, че решението на ВКС е изпълнено.
Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян
Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив
"Каквото и да сторим, общината си прави, каквото си знае, и ние трябва да се задоволим с глобяване на кметове", коментира пред в. "Сега" Михаил Екимджиев. Той подчерта, че това всъщност е резултат от бездействието на предходното управление - през последните 13 години градът се управлява от ГЕРБ.
Екимджиев обясни пред изданието, че в рамките на 2-3 месеца ще бъде заведено дело пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. То ще стъпва на решението отпреди дни срещу Швейцария, която беше осъдена от свои граждани, че е не е предприела ефикасни мерки да се противопостави срещу глобалното затопляне. Това е аспект от правото на живот, прие съдът. Замърсяването с ФПЧ10 е също аспект от правото на живот, смята адвокатът.
Още: Новият кмет на Пловдив: Постепенно отпушваме трафика в града (ВИДЕО)