Нова мащабна кампания срещу домашното насилие сред ромския етнос, малтретиране на жени и принудителните ранните бракове, проведе Социална фондация“Инди Рома 97“. Експерти от неправителствената организация се срещнаха с над 50 роми и ромски лидери, социални работници, педагози и юристи от Куклен, Брестовица, Перущица и Пловдив, за да обсъдят този наболял проблем, за който се говори все още трудно, а сред ромската общност често дори и не се коментира.
Това стана на еднодневна конференция в Куклен, организирана от Социална фондация “Инди Рома 97“, в подкрепа на проект "Заедно в службата на обществото – помощ за ромските жени срещу домашното насилие", финансиран от Норвежкия финансов механизъм. Участниците във форума се обединиха около мнението, че е необходимо да се насърчи нулева толерантност сред ромската общност в Пловдивска област към проявите на домашно насилие и насилие, основано на полов признак.
Обсъдени бяха мерки в борбата срещу домашното насилие и малтретирането на жени, които дават и вторични жертви - деца от ромски произход, живеещи в среда на домашно насилие и към други уязвими общности. Всяка четвърта жена у нас или един милион жени в България са преживели насилие в дома или извън него, като в голяма част от случаите домашното насилие рефлектира и върху децата в семейството.
99% от жените с ромски произход са малтретирани у дома, на голяма част от жертвите са свикнали с домашното насилие и не считат за необходимост да информират институциите, обявиха експерти по време на конференцията.
Точно затова от фондацията са започнали тази мащабна кампания срещу домашното насилие със специален фокус върху ромите и други уязвими групи, с която се цели да се противодейства на малтретирането у дома.
Друга основна цел на проекта е противодействие на ранните бракове сред млади момичета сред ромската общност в Пловдивска област. Психолог, социолог и юрист ще работят в училищата в Перущица, Куклен, Брестовица, както и в школа от пловдивския квартал „Столипиново“, за ограничаване на ранните бракове, макар че доста често в основата им са родителите. „Родителите са тези, които ги женят, за да раждат и да получават социални помощи. Ако това не е насилие на дете, какво е. Трябва да променим начина на мислене на подрастващите, за да се противопоставят и да знаят, че има изход.
Фактите в момента са такива – 99 на сто от момчетата стават насилници, следвайки примера на бащите си“, коментира председателят на фондацията Албена Костадинова. Според нея проблемът е много тревожен сред ромските семейства, където ниското образование и ранните бракове създават модел, в който жената много често е подложена на физически и психически тормоз. Тя е категорична, че ранните бракове са форма на насилие над 13-14 годишни ромски момичета, които принудително се женят от своите родители.
„Често родителите искат да оженят своите момичета по-рано, защото ако те преминат например определена възраст се смята, вече са стари за женене и по-трудно ще им намерят жених. Често такава е нагласата и традициите сред ромския етнос.
Така често се налага деца на на по 14-15-годишна възраст да раждат, а те не са готови още за родители”, допълва Надка, ромска лидерка. По време на информационната кампания бяха излъчени и дискутирани няколко филма с истински истории на жени и деца от ромски произход, които предстои да бъдат прожектирани на учениците в училище. Идеята на лентите е да научи младите хора да идентифицират домашното насилие и да доведе до промяна на съзнанието и нагласите. В рамките на дискусиите бяха обсъдени и други проблеми, с които се сблъскват, както жертвите на насилие, така и институциите, които са ангажирани с тях.
Според Албена Костадинова голям проблем е страхът и срамът при жените да признаят, че са малтретирани. „Днес мъжът ми не ме би“. Това е най-често чуваната реплика на жените от ромски произход. Мъжете гледат на жените като на втора ръка хора, които трябва да раждат деца и да носят пари вкъщи. Изключено е жена да седне в мъжка компания, дори да е по работа, защото след това я чака насилие от ревност“, пояснява Костадинова.
Друг проблем е, че при психическо, емоционално и икономическо насилие, повечето адвокати отказват да се ангажират, тъй като няма видими физически следи от посегателство, а другото е трудно доказуемо. Това често създава усещане за безнаказаност в насилниците и загуба на доверие в съдебната система от страна на жертвите, допълни тя, като и разказа различни действителни случаи на домашно насилие сред ромите и проблемите на жените от етноса, свързани с тяхното огласяване.
По проекта са създадени два информационни центъра – в Куклен и Розино, където има концентрирано ромско население. Юрист консултира жертвите, които дори не подозирали, че има Закон за защита от домашното насилие, и им помага да се свържат с правозащитни организации. Идеята е да се насърчат потърпевшите жени да подават сигнали, че са малтретирани. В повечето от тези случаи малтретирането се е преврънало в рецидив. Не са редки случаите, когато съдебните и разследващи органи, се сблъскват с некомпетентно подготвени доклади от социалните служби, което води до прекратяване на следствие или заведено съдебно дело още в самото начало, обобщи Костадинова. В края на конференцията участниците се обединиха около идеята, че трябва да има по-добра комуникация между институциите. Те бяха единодушни, че кризисните центрове за малтретирани жени и деца са малко. А тенденциите напоследък са доста тревожни - ежегодно рязко са увеличават жертвите на домашно насилие.
336 жалби са подадени само за миналата година, като стряскащатя статистика сочи, че през 2009 година тези случаи са били 231, а само за 2015 година, регистрираните вече са един път и половина пъти повече. Според Съвета на Европа, на 10 000 жители трябва да има 1 кризисен център. В България те са около 20, вместо 700.
Проектът "Заедно в службата на обществото – помощ за ромските жени срещу домашното насилие" е с продължителност 8 месеца и бюджет 49 663 евро. Той е финансиран от Норвежкия финансов механизъм, а партньор на фондацията при осъществяване му е Областна администрация – Пловдив.