Вече две години 9000 тона италиански боклук, за който се вдигна изключително много шум и имаше хвалби по колко контейнера с такива отпадъци се връщат в Италия, така и не е изчезва. Плевенската РИОСВ е издала две взаимно изключващи се нареждания спрямо фирмата с тези 9000 тона боклук - хем прекратява разрешението ѝ да борави с боклук, хем я задължава да отстрани въпросния боклук. Потърсен за коментар от Actualno.com защо се стига до такъв парадокс, директорът на екоинспекцията инж. Стефан Цанев заяви, че нямал време.
Още: Там са ходили библейски царе: археолози откриха изгубена резиденция на цар Давид
Още: Община Плевен организира традиционния Богоявленски ритуал за хвърляне на кръста
В доклада за извършената контролна дейност на Регионалната инспекция по околната среда и водите през август месец 2021 година пише, че е прекратена регистрацията и издадения регистрационен документ за дейности с отпадъци на "Феникс Плевен" ЕООД. И пак през август е издадена е Заповед № РД-0359/06.08.2021 г. за налагане на принудителна административна мярка на "Феникс Плевен" ЕООД за отстраняване и извършване на екологосъобразно третиране на отпадъци с код 19 12 12 по нотификация № IT 010861, на площадка на ул. „Северна“ № 18, гр. Плевен, в 30-дневен срок от получаването на заповедта. Става въпрос за тоновете отпадък, описан подробно в разследване на Валя Ахчиева и сайта "Биволъ".
Информацията за разследването е, че има изготвен доклад от РИОСВ до Министъра на околната среда и водите по повод писмо на Върховната административна прокуратура за възлагане на проверка по постъпили статии от журналистката Валя Ахчиева в сайта "Биволъ".
Още: Ледената пързалка в Плевен отваря до дни
Още: Благотворителен базар в Коледното градче на Плевен събира средства за лечението на учителка
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен и с удължено работно време ще е транспортът в Плевен навръх Нова година
Още: Потребителите на Домашния социален патронаж в Плевен получиха индивидуални пакети
(Част от доклада за дейност на РИОСВ през август месец)
Въпросната нотификация е за превози на отпадък от Италия. Нотификатор е VIBECO SRL, Италия. Отпадъците по тази нофитификация са под формата на бали с приблизителни размери 1,1 метра/1,1 м/1,4 м – всяка с приблизително тегло 1,5 тона, обвити с полиетиленово фолио.А отпадъци с код 19 12 12 са други отпадъци (включително смеси от материали) от механично третиране на отпадъци, различни от упоменатите в код 19 12 11 (други отпадъци - включително смеси от материали, от механично третиране на отпадъци, съдържащи опасни вещества).
От доклада на екоинспекцията става ясно също, че във връзка с обратното третиране на отпадък с код ...11, намиращ се на площадка на ул. "Северна" № 18 в Плевен (площадката, наета от „Феникс Плевен“ – б.р.), са изпратени писма до "Монбат Рисайклинг" ЕАД и до РИОСВ – Монтана. Информация за предприетите действия по изпълнението им е изпратена до Специализирана прокуратура на 9-ти август тази година.
Още: Плевен с цветя за 84 години от рождението на незабравимия Емил Димитров
Още: Атракциони за малки и големи посрещат плевенчани и гости на града за празниците
Припомняме, че действителен собственик на "Монбат Рисайклинг" е Атанас Бобоков – подсъдим заедно с брат си Пламен и бившия зам.-министър на околната среда Красимир Живков за участие в престъпна група, депонирала незаконно стотици тонове опасни отпадъци на няколко места у нас. Трима други обвиняеми – Айгюн Еминов (собственик на "Феникс Плевен" ЕООД, Васил Богданов (бивш директор на Монбат Рисайклинг“) и бившия директор на РИОСВ в ПЛевен Габриел Савов, получиха условни присъди.
През февруари тази година на "Феникс Плевен" са издадени две наказателни постановления. Едното е за 400 лева за това, че е изхвърлило неопасни отпадъци в общински имоти, за които няма издаден документ. Другото е за 7000 лева за това, че съхранява опасни отпадъци в нарушение на регистрационния си документ.
Actualno.com опита да разбере повече подробности относно боклука на въпросната площадка и как така нищо не се променя - не бива унищожен или премахнат. Директорът на РИОСВ инж. Стефан Цанев обаче отговори, че е много ангажиран и няма време. Помолен от нас за разговор в по-късен час, в удобно за него време, той отсече: "Утре трябва да бъда в София, съжалявам много. Прекратявам разговора. Всичко хубаво ви желая. Приятен ден".
Справка в Имотния регистър относно площадката сочи, че към 2011 г. тя е собственост на "МИР Плевен" - ЕООД, която от април тази година е обявена в несъстоятелност. От 2015 г. неин нов собственик е фирмата "Хримибо" – Смолян, на Христо Бодуров. В период от четири години между Хримибо и "МИР Плевен" има сложни взаимоотношения, водещи до неколкократни налагания на възбрана върху имота. През ноември 2019 г. е заличена възбраната, наложена от "МИР Плевен" върху имота на "Хримибо", намиращ се на ул. "Северна" в Източната индустриална зона. Той е с площ 2796 кв. метра.
(Данни от Имотния регистър за площадката с отпадъци)