„Деца, обръщам се към вас, към бъдещето на Плевен. Вие не сте длъжни да знаете как се казва кметът на Плевен. Но сте длъжни винаги да знаете и да помните имената на големите военачалници, които със своя подвиг и със своя професионализъм направиха възможно освобождението на Плевен. До знаете имената на герои като Едуард Тотлебен, генерал Скобелев, румънския генерал Чернат, Валтер Марчиняну, майор Горталов… Имената на героите стоят на плочите от всички страни на плевенския Мавзолей „Св. Георги Победоносец“, както и на стотици други паметници, с които е обсипана земята на България.
С тези думи плевенският градоначалник Георг Спартански се обърна към стотиците деца, дошли на площад „Възраждане“ заедно със своите родители и учители, за да празнуват 141-та година от освобождението на града от турско робство. В словото си кметът подчерта още, че след потушаването на Априлското въстание много народи в Европа и света са се възмутили от зверските кланета. Но една армия и един народ тръгват на помощ на своите поробени братя. „Тук е мястото да кажем, независимо от политическите спекулации: „Руската императорска многонационална армия освободи България от турско робство“, каза още Георг Спартански.
Както винаги на този ден площадът пред Мавзолея се напълни с плевенчани, военнослужещи от гарнизона, ученици и гости на града, сред които бяха посланикът на Руската федерация у нас Анатолий Макаров, дипломати от посолствата на Румъния и Беларус, делегации от побратимени с Плевен градове.
„Кръвопролитните сражения край Плевен преди 141 г. станаха символ на бойното братство на народите от нашите страни. Те допринесоха до приближаването на победата в освободителната война. Краят й доведе не само до установяването на суверенната българска държава, но и даде тласък на други балкански народи да се спасят от османското иго – каза в обръщението си към плевенчани посланик Анатолий Макаров и допълни - Сегашната независимост на балканските страни беше постигната на скъпа цена. Както в Русия, така и в България почитат подвига на нашите предци. Искам специално да подчертая, че подкрепата на Русия към българите е имала искрен и безкористен характер. Днес отново станаха актуални въпросите за съхранение на истината от героичното минало на нашите страни, за славянското самосъзнание и културния суверенитет. Това е нашият общ фундамент и ние не трябва да позволим на редица западни държави да го разклатят и да обезценят историята ни. Вечна памет на героите, загинали за свободата и независимостта на България.“
В края на тържеството Мавзолея отново бе отрупан с венци и цветя.