Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Георг Спартански: Общините трябва да могат да водят местни политики

21 септември 2021, 12:09 часа • 3372 прочитания

Не бива да се сравняваме сами със себе си, само в исторически аспект (минало - настояще - бъдеще), а да се сравняваме с останалите страни-членки на ЕС. По този начин ще видим къде сме и колко работа имаме да свършим. Това е гледната точка на кметът на Плевен Георг Спартански що се отнася до развитието и усъвършенстването на работата на общините и специално финансовата децентрализация.

Още: Там са ходили библейски царе: археолози откриха изгубена резиденция на цар Давид

Още: Община Плевен организира традиционния Богоявленски ритуал за хвърляне на кръста

Спартански взе участие в Годишната среща на местните власти на Националното сдружение на общините в Република България - НСОРБ, в дискусионни форуми по две от ключовите теми в дневния ред на българските общини – децентрализацията на управлението и съвременните устойчиви решения. Той смята, че 2 процента от подоходното облагане трябва да бъдат пренасочени към общините, за да говорим за подоходно облагане - за Плевен това значи 11,5 млн. лева допълнително годишно.

Редно е държавата да контролира разходването на средства, но кметовете трябва да имат комфорта да развиват местни политики и да разполагат с достатъчно ресурси, за да има в страната ни независима местна власт, обобщи Георг Спартански. И напомни, че при подписването на Европейската харта за местно самоуправление, България е отказала да подпише текста за финансова автономия, "защото всяка власт се стреми да концентрира финанасовите ресурси в своите ръце".

"Когато говорим по темата, сравняваме с минали периоди. Защо трябва да се сравняваме сами със себе си? Защо не се сравняваме с останалите членки на ЕС? Тогава ще видим, че имаме още много работа", каза той на форум, организиран от Националното сдружение на общините (НСОРБ).

Още: Ледената пързалка в Плевен отваря до дни

Още: Благотворителен базар в Коледното градче на Плевен събира средства за лечението на учителка

"Две трети от парите на общините идват по линия на делегираните дейности, повечето за образование, и училищните директори има повече правомощия от кмета за какви дейности да са харчат тези десетки милиони", подчерта Георг Спартански. Той припомни и даваните от централното ниво съвети към общините: да увеличават данъците. Обаче всяко решение по места изисква да се "преодолеят" политическите съображения в общинските съвети и да се мисли за социалната поносимост на такова действие.

Въпросът за по-голямата финансова самостоятелност на общините следва да намери своето логично дългосрочно решение, а не година след година да се "води борба" за всяко увеличение в средствата за общините. Централната власт трябва да гледа на местната като партньор, смятат участниците в дискусията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес