Изцяло отговорност на ВиК дружеството е било да организира подаването на водата за Перник и Радомир. В месечния график за ползване на язовирите е казано, че тази помпена станция (бел. ред. - "Крапец") може да отклонява вода към Радомир само при извънредна ситуация. "Ние не сме уведомявани за подобна ситуация, особено през последните две години, а това е задача на ВИК". Това повтори екоминистърът Нено Димов пред Канал 3 след поредното повторение на мнение и от бившия директор на Дирекция управление на водите в МОСВ Асен Личев. Личев е категоричен, че щом Димов разписва графика на язовирите, той си е сложил подписа де факто и за източването на язовир "Студена".
Още: 4-годишно момиченце падна от втори етаж на жилищна сграда в Перник
Още: Паркирана кола затисна мъж в Перник
"Освен язовир "Студена", ВИК Перник е носител на повече от 25 разрешителни, за различни водоизточници с питейна вода, които може да използва в определена ситуация, но начина на комбинация на тези водоизточници, вече зависи изцяло от управлението на ВИК", посочи министърът.
"Има големи проценти загуби на вода в Перник, става дума за над 75%, това е огромен разход, която не се ползва от перничани и не остава в язовира. И тук не става дума само за Перник, а за много други места в България и ние работим по този въпрос. Това е голям проблем, осигурили сме финансиране за 12 консолидирани ВИК оператора през този програмен период", каза още той.
"Ние поискахме повече информация в началото на тази седмица, но за съжаление все още не са ни предоставили такава. Предполагаме, че трябва технологично време от енергоразпределителното дружество какъв ток е използван (бел. ред. - за работата на "Крапец") . Искам да вметна, че и двамата градоначалници, и този на Радомир и този на Перник, не са били длъжни да знаят за подобни неща", заяви министърът.
Още: Тръба на парно се спука в пернишко училище, евакуираха децата
Още: Авария остави на студено два квартала в Перник
"Това, което трябва да се преразгледа и то в рамките е на кратки срокове е водата за питейни нужди, да не се използва за други такива, примерно за промишлени. Качеството на водата е различно. Това не е нещо, което може да се случи за месец или два, защото промишлеността трябва да има от къде да ползва вода, т.е. трябва да я намери, да получи съответните разрешения, да е достъчна по обем и т.н. В такава посока трябва да се въври през следващите години, защото водата ще се превърне в най-ценния ни ресурс", допълни Димов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Протест срещу кмета на Ковачевци Васил Станимиров - заради уволнен кметски наместник
Още: Забравила къде е паркирала: Полицията на крак заради разсеяна перничанка