Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има или няма уран в Трън - спорът премина в цитиране на документи

21 март 2017, 07:50 часа • 2974 прочитания

Споровете относно откриването на златна мина в Трънско продължават с пълна сила. Основни опоненти са Българската минно-геоложка камара (БМГК) и Сдружение Трън, по чиято инициатива беше насрочен местен референдум за 26 март, но той беше отложен след обжалване на областния управител на Перник - защото Общинският съвет на Трън не прие в едно заседание всички необходими документи за плебисцита, което е административен пропуск.

Още: 4-годишно момиченце падна от втори етаж на жилищна сграда в Перник

Още: Паркирана кола затисна мъж в Перник

През почивните дни от БМГК разпространиха официален отговор от Министерството на енергетиката (МЕ), според който в понастоящем в района на град Трън няма находища с регистрирани запаси на уран.

От Сдружение Трън обърнаха внимание на цитата от писмото на МЕ и посочиха, че изпълнителният директор на Българската минно-геоложка камара инж. Иван Андреев от своя страна е заявил: "Достоверността на посочения факт и източникът на информация са гаранция за неговата истинност. С неговото оповестяване става пределно ясно, че една от многото манипулативни тези на противниците на проекта - Инициативен комитет „Сдружение Трън“ - е разбита окончателно."

Сдружение Трън обаче цитира „Държавен вестник”, бр. 39 от 7.IV.1994 г., в който е публикувано постановление на Министерския съвет за прекратяване на уранодобивната дейност в няколко търговски дружества, включително "Злата" ЕООД Трън. Цитирани са и доклади от Национален геоложки фонд на Министерството на енергетиката на Република България с номер XXII – 3376 827, според които са установени промишлени съдържания на уран в находище Трън „Юг“. Представен е и годишен доклад от 1998 година на Изпълнителна агенция по околна среда, в който пише, че: "за "Злата" ЕООД, пробите от отвала на щолната на мина “Злата” показват стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди, надвишаващи до 8 пъти характерните за района. В дънната утайка на р. Пръвна на 1 км след щолната е измерена специфична активност по уран-238 - 210 Bq/kg, по радий-226 - 170 Bq/kg. Водата, изтичаща от щолната, е с повишена обща бета активност - до 3.310 Bq/l, което води до радиационно замърсяване на р. Пръвна ..."

Още: Тръба на парно се спука в пернишко училище, евакуираха децата

Още: Авария остави на студено два квартала в Перник

Предвид всички тези данни, от Сдружение Трън предупреждават, че БМГК играе опасна игра, с която излага на риск както самото инвестиционно намерение, така и здравето и живота на много хора.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес