„Нито областни управители, нито министър на околната среда и водите, а природата въвежда режима на водата. Затова мярката е строителство на язовир. При Перник не е така. При Перник има един язовир, който е изпразнен и то с подписа на министъра на околната среда и водите“. Това коментира пред БНР Асен Личев, бивш директор на Дирекция управление на водите в МОСВ, по повод водната криза в Перник.
Още: 4-годишно момиченце падна от втори етаж на жилищна сграда в Перник
Още: Паркирана кола затисна мъж в Перник
Личев подчерта, че месечното определяне на графика за източване на язовира става по заявка на ВиК, директорът на който се назначава от министъра на регионалното развитие и с подпис на министъра на околната среда и водите:
„Тези две ведомства и с държавната фирма ВиК – Перник, и с басейновата дирекция „Западнобеломорски район“ няма как да не са виждали, че язовирът върви към осушаване“.
По думите на Асен Личев парадоксалното е, че язовир като „Студена“, който се намира над Перник, и един като „Пчелина“, който се намира под Перник, се намират в едни и същи климатични условия:
Още: Тръба на парно се спука в пернишко училище, евакуираха децата
Още: Авария остави на студено два квартала в Перник
„Затова твърденията за сушава година са нелогични. Защо чак през ноември МОСВ спря промишленото водоснабдяване на „Стомана“ - Перник и „Топлофикация“ от язовир „Студена“? Направиха се неща след събитията и сега се търсят оправдания“, попита експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Протест срещу кмета на Ковачевци Васил Станимиров - заради уволнен кметски наместник
Още: Забравила къде е паркирала: Полицията на крак заради разсеяна перничанка