Днес експертите от Басейнова дирекция – Пловдив проведоха трето пробонабиране на река Луда Яна по разширена програма за мониторинг, която включва 10 пункта за анализ на повърхностни води (вкл. пунктовете по реките Тополница и Елишка). Това да се прави, за да се провери източникът на замърсяване на водите с мед, манган и желязo.
Взети са проби от кладенците за питейно водоснабдяване на село Цар Асен за проследяване евентуална миграция на замърсяването в подземни води. По данни на РЗИ от днес няма замърсяване в питейните води и в този смисъл няма опасност за живота и здравето на населението там.
Извършената оценка за състоянието на повърхностни води във водосбора на р. Луда Яна и р. Марица от взетите проби в периода 8-9 ноември показват следните резултати: при мост преди „Инсталация за производство на катодна мед и цинков сулфат” на „Панагюрска медна компания” ООД има превишаване на стандарта за качество на околната среда (СКОС) за показателите желязо разтворено, манган и мед. При с.Росен се констатира значително повишаване стойностите на мед, манган и желязо, в сравнение с предния пункт, както и завишение на стойностите над СКОС за цинк. Причина за повишените стойности по изброените показатели е изтичането на води с високо съдържание на метали.
Преди вливането на р. Луда Яна в р. Марица е отчетено превишаване на СКОС за мед, манган и желязо.
Същевременно резултатите на река Марица при село Огняново, след вливане на р. Луда Яна,показват превишаване на СКОС за манган, мед и желязо, но отчетените стойности са значително по-ниски в резултат на разреждане на водите. При р. Марица в гр. Пазарджик е отчетено слабо превишаване на СКОС за манган, мед и желязо, като предполагаем източник са водите от р.Тополница. Измерените стойности за олово и хром са под границата на количествено-определяне. Измерените стойности за кадмий, никел и арсен установените резултати не превишават СКОС.
В резултат на анализа от взетите проби в периода 8-9 ноември, експертите от Басейнова дирекция – Пловдив препоръчва на засегнатата община ограничаване използването на водите от поречието на р. Луда Яна за напояване и водопой на животните.