Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Високоговорителите на джамиите не са ислямска традиция, смята проф. Божидар Димитров

24 юни 2014, 15:59 часа • 28172 прочитания

"Какво пречи намаляването на децибелите на високоговорителите на едно минаре на мюсюлманите да си изпълняват религията. Тя се изпълнява вътре в храма", каза за Радио "Фокус" - Пазарджик проф. Божидар Димитров по повод искането на жители на град Пещера да бъдат спрени високоговорителите на джамията в центъра на града.

Според него това не е политически въпрос, а въпрос за жизнената среда на хората, която по пет пъти на ден се нарушава от протяжни звуци на високоговорител. Тук етническата толерантност няма никакво значение, защото сред турците в България, както и сред българите има и мюсюлмани и християни, а също и атеисти. Не бива да се смесва религията с етноса, коментира проф. Димитров. Около 150 хиляди българи са мюсюлмани, а 2% от турците в България са християни.

За циганите - половината са християни, около 30% са мюсюлмани, има дори протестанти, които се появиха в годините на прехода. Обикновено, когато се иска премахването на високоговорителите от джамиите защитниците на исляма казват, че това е стара мюсюлманска традиция.

Високоговорителите по минаретата не са такава традиция, защото до началото на ХХ век не е имало електричество и високоговорители.

Да се говори за стара ислямска традиция е нагло. Още по-малко основателно е искането да се спре биенето на камбаните, което наистина е стара традиция. Те съществуват от времето, когато е възникнало християнството. Малцинството трябва да се съобрази с мнозинството, каза още проф. Димитров.

В Пещера е възможно силно да се намали звука от високоговорителите и да се извършва само основната молитва чрез тях. Призивите, които се отправят от тях са неразбираеми за хората, защото те са на арабски език. Нашите мюсюлмани са турци и цигани, като това е непонятен език за тях, коментира проф. Димитров.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес